The Game Changers Belgeseli

The Game Changers

The Game Changers belgeselini 2 hafta önce Netflix’te izledim. The Game Changers Belgeseli spor ve sa─čl─▒k alan─▒nda ç─▒─č─▒r açan bilimsel ara┼čt─▒rmalardan faydalan─▒rken, dünya nüfusunun sa─čl─▒─č─▒n─▒ etkileyen tüm g─▒dalar hakk─▒ndaki tarihi mitleri de ortadan kald─▒r─▒yor.

Belgeselin yap─▒mc─▒lar─▒ James Cameron, Arnold Schwarzenegger ve Jackie Chan.

Belgesel, Amerikan reality televizyon dizisi olan ve dünyan─▒n dört bir yan─▒ndan profesyonel dövü┼čcülerin kat─▒ld─▒─č─▒ dövü┼č sanatlar─▒ yar─▒┼čmas─▒ Ultimate Fighter‘da ┼čampiyon olmu┼č James Wilks’in hikayesi ve anlat─▒m─▒ ile ilerliyor.

"Bitki temelli beslenme” de et, protein ve güç hakk─▒ndaki gerçekleri, bilim insanlar─▒n─▒n bulgular─▒ e┼čli─činde, resmi sporlarda ba┼čar─▒l─▒ olmu┼č profesyonel sporcular─▒n kendi performans katk─▒lar─▒ ile izah edilmeye çal─▒┼č─▒l─▒yor.

Belgesel, sadece insan performans─▒n─▒ de─čil, ayn─▒ zamanda tüm küresel nüfusun sa─čl─▒─č─▒n─▒ etkileyen g─▒dalarla ilgili eski mitleri de ortaya koyuyor. Özellikle erkeklerin “güç” ihtiyac─▒ konusu, dikkat çekici ve merak uyand─▒r─▒c─▒ bir ┼čekilde vurgulan─▒yor. Bunlardan ilki; gladyatörlerin asl─▒nda bitki temelli beslendi─či bilimsel yakla┼č─▒m─▒ ortaya konulmaya çal─▒┼č─▒l─▒rken, bir di─čeri ise “cinsel güç” konusunda erkek denekler vas─▒tas─▒ ile ilginç bir deney ve onun bulgular─▒n─▒n ortaya konmas─▒ yakla┼č─▒m─▒ olmu┼č!

Elbette konvansiyonel g─▒da üretimi ve g─▒da güvenli─či konular─▒n─▒ da yer verilmi┼č. Bütüncül yakla┼č─▒mda bir hamburger üretimi için 2400 litre su harcand─▒─č─▒ gerçe─či ile mevcut g─▒da üretiminin toplamda insan sa─čl─▒─č─▒na ve gezegene maliyetleri üzerinde durulmu┼č.

Bir vegan olarak ki┼čisel felsefem; 

Vegan’l─▒─č─▒, sadece abolisyonist bir yakla┼č─▒mla hayvan yada canl─▒ köleli─čine kar┼č─▒ olmay─▒ -a─č─▒rl─▒kl─▒ olarak- beslenme rejimi ile de─čil, ayn─▒ zamanda ya┼čad─▒─č─▒m─▒z dünyam─▒zdaki tüm ekosistem bile┼čenleri ile bir simbiyotik ba─č kurabilmek ┼čeklinde alg─▒lamak. Bunun için bulundu─čumuz habitat içindeki ekosisteme nas─▒l uyumlanabilece─čimiz konusunda, sahip oldu─čumuz tüm yetenek ve tecrübeler ile aktivist çözümler üretmek gereklili─čine inan─▒yorum. Ki┼čisel çabam bu makaleden incelenebilir.

Bu anlamda ço─čunlukla canl─▒ katliamlar─▒ temelinde i┼členen vegan belgesellerinin yaratt─▒─č─▒ etki, baz─▒lar─▒nda anlam bulsa da, kitlesel olarak uzun zaman sürecinde olu┼čan beslenme paradigmas─▒n─▒, bu belgeselde i┼člendi─či ┼čekilde k─▒rmak daha etkin olabilecektir diye dü┼čünüyorum.

Bu aç─▒dan dinamik de─či┼čen bilime çok yönlü bakabilmeyi, sadece bir ba┼čkas─▒n─▒n gözünden de─čil kendi projeksiyonumuzdan anlamlar bulmay─▒, çok okuyarak ve ara┼čt─▒rma yaparak “noktalar” tespit etmeyi ve bu noktalar─▒ hayat amac─▒m─▒za özel nas─▒l birle┼čtirebilece─čimiz konusunda çaba göstermeyi benimsemek, bizi çok daha mutlu edebilecektir.

https://www.imdb.com/title/tt7455754/

Belgeseli izleyenlerin ki┼čisel yorumlar─▒ ayr─▒ca duymak isterim.

Sevgi ve ┼čefkat ile kal─▒n ­čÖé

─░lgili Makaleler

Yan─▒tlar