Vegan/Vejeteryan Konulu Film ve Belgeseller

What the Health

Forks Over Knives 

Yap─▒m:  2011 | ABD     

Yönetmen: Lee Fulkerson

Oyuncular: Lee Fulkerson , Matthew Lederman , Alona Pulde , T. Colin Campbell , Caldwell Esselstyn Jr. , Joey Aucoin , Connie Diekman , Pam Popper , Doug Lisle , Terry Mason

Kanser oranlar─▒ art─▒yor, insanlar giderek ┼či┼čmanl─▒yor, küresel ─▒s─▒nma önlenemez hale geliyor, ormanl─▒k alanlar azal─▒yor, birçok canl─▒ türü yok oluyor ve bizim gibi milyarlarca omurgal─▒-memeli hayvan k─▒r─▒ma u─čruyor. Bu trajik olaylar─▒n en büyük sorumlusu ise endüstriyel hayvanc─▒l─▒k ve hayvanlara zulüm uygulayan kurumlar. Bu belgeselde bu olaylar─▒n nas─▒l geli┼čti─čini anlat─▒yor. 


Earthlings

Yap─▒m: 2005 | ABD   

Yönetmen: Shaun Monson

Oyuncular: Joaquin Phoenix

Earthlings, Shaun Monson’─▒n yönetmenli─čini, Joaquin Phoenix ve Persia White’in anlat─▒c─▒l─▒─č─▒n─▒, Moby’nin müziklerini yapt─▒─č─▒ 2003 yap─▒m─▒ belgesel. ─░nsan türünün kulland─▒─č─▒ hayvan kaynakl─▒ ürünleri elde ederken kulland─▒─č─▒ insanl─▒k d─▒┼č─▒ yöntemleri anlat─▒yor.

Pet shoplar, köpek sa─člay─▒c─▒lar─▒ ve bar─▒naklar hakk─▒nda oldu─ču kadar çiftlik fabrikalar─▒, deri ve kürk ticareti, spor ve e─člence endüstrileri, t─▒bbi ve bilimsel u─čra┼člar hakk─▒nda da derin bir ara┼čt─▒rma sunan EARTHLINGS, gizli kameralarla ve daha önce hiçbir yerde yay─▒nlanmam─▒┼č görüntülerle sadece hayvanlar üzerinden kar eden dünyan─▒n en büyük ┼čirketlerinden baz─▒lar─▒n─▒n uygulamalar─▒n─▒ gün be gün anlat─▒yor. Güçlü, bilgilendirici ve dü┼čünceleri gözden geçirmeye iten Earthlings ; do─ča, hayvanlar ve insanlar─▒n ekonomik ç─▒karlar─▒ aras─▒ndaki ili┼čkiyi ortaya seren ┼čimdiye kadar çekilmi┼č en kapsaml─▒ belgesel.


Cowspiracy: The Sustainability Secret

Yap─▒m: 2014 | ABD    

Yönetmen: Kip Andersen, Keegan Kuhn  

Oyuncular: Lindsey Allen, Lisa Agabian, Manucher Alemi

Belgesel fabrika çiftliklerinin yeryüzünün do─čal kaynaklar─▒n─▒ ne derecede yok etti─čini, ne kadar büyük bir tehdit oldu─čunu ve büyük çevreci gruplar─▒n bu gerçe─či ne sebeple görmezden geldi─čini anlat─▒yor. Büyük bir düzeni ta┼č─▒d─▒─č─▒ risklere ra─čmen ortaya ç─▒karmaya çal─▒┼čan belgeselin amac─▒ dünyay─▒ yok olmaktan kurtarmak.


 Speciesism: The Movie

Yap─▒m: 2013 | ABD   

Yönetmen:  Mark Devries   

Oyuncular: Steven Best, Richard Dawkins, Temple Grandin, Peter Singer

Fabrika hayvanc─▒l─▒─č─▒n─▒n korkunç gerçeklerinden bihaber olan insanlar─▒n gözlerini açmas─▒ sa─čl─▒yor. Film, ahlak üzerine felsefi soru┼čturmalar yapmaya ba┼člad─▒─č─▒nda ise, çiftlik hayvanlar─▒n─▒n berbat ko┼čullar─▒ da farkl─▒ bir boyut kazan─▒yor. Ad─▒ndan da anla┼č─▒laca─č─▒ üzere bu film, insan hayat─▒n─▒n hayvan hayat─▒ndan daha de─čerli olup olmad─▒─č─▒n─▒ sorguluyor ve ┼čunu soruyor: Di─čer varl─▒klar─▒ yaln─▒zca bunu yapma gücümüz oldu─ču için kontrol etme hakk─▒m─▒z var m─▒?


Vegucated

Yap─▒m: 2011 | ABD  

Yönetmen: Marisa Miller Wolfson   

Oyuncular: Marisa Miller Wolfson, Chloe Davis, Cody Tarlow, Molly Wadzeck-Allen, Marj Kleinman

Bu deneysel belgesel, et ve peynir seven üç farkl─▒ New Yorklunun alt─▒ hafta boyunca girdikleri macerada vegan beslenmelerini ve veganl─▒─č─▒ ö─čreni┼člerini anlat─▒yor.


Unity

Yap─▒m: 2015 | ABD   

Yönetmen: Shaun Monson

Oyuncular: Aaron Paul, Adam Levine, Adrian Grenier

Earthlings belgeselinin yap─▒mc─▒lar─▒ taraf─▒ndan çekilen bu belgeselin konusuyla veganl─▒─č─▒n “tür ayr─▒mc─▒l─▒─č─▒” ile ili┼čkisi. “Ayn─▒ de─čil ama e┼čit” mottosuyla yola ç─▒kan belgeselde insano─člunun varolu┼čundan beri süregelen ┼čiddet tutkusu ele┼čtiriliyor ve bitki, hayvan ya da insan olu┼čumuz fark etmeksizin hepimizin asl─▒nda birer dünyal─▒ oldu─ču an─▒msat─▒l─▒yor. Joaquin Phoenix, Ellen Degeneres gibi isimlerin de içinde bulundu─ču veganizmi seçmi┼č pek çok ünlü ismin seslendirmesi yer alan, temel olarak bar─▒┼č ve birle┼čme mesaj─▒ veren belgeseli mutlaka izlemenizi öneriyoruz.


PlantPure Nation

Yap─▒m: 2015 | ABD   

Yönetmen: Nelson Campbell

Oyuncular: Neal Barnard, Nelson Campbell, T. Colin Campbell, Rekha Chaudhary

Vejeterjan beslenmenin yararlar─▒ hakk─▒nda bilgi veriyor ve ayn─▒ zamanda politik ve ekonomik faktörleri incelerken,  bu dü┼čüncenin sa─čl─▒─č─▒m─▒z─▒ nas─▒l etkiledi─čini, çiftçilik ve g─▒da "çölleri" gibi daha geni┼č konular─▒ da ele al─▒yor.


Food Choices

Yap─▒m: 2016 | ABD    

Yönetmen: Michal Siewierski

Oyuncular: Pam Popper, T. Colin Campbell, Joe Cross

Dünyadaki beslenme tiplerini inceleyen belgesel, sa─čl─▒kta ya┼čanan bozulman─▒n suçlusu ve iklim de─či┼čikli─činin temel nedenlerinden biri olarak g─▒da seçimlerini gösteriyor.


Planeat

Yap─▒m: 2010 | ABD 

  Yönetmen: Shelley Lee Davies, Or Shlomi  

Oyuncular: T. Colin Campbell, Richard Doll, Gidon Eshel, Caldwell Esselstyn Jr., Rebecca Goldburg

Hayat─▒m─▒za, çevremize ve gezegenimizin gelece─čine iyi gelen bir diyete yönelik üç erke─čin ya┼čam boyu ara┼čt─▒rman─▒n hikâyesini, bat─▒ kültürünün et ve süt ürünlerine olan sevgisini, dünyam─▒z─▒n ekolojik sorunlar─▒n─▒ ele al─▒yor.


Vegan: Everyday Stories

Yap─▒m: 2016 | ABD   

Yönetmen: Glenn Scott Lacey

Oyuncular: Neal Barnard, Gene Baur, Ed Begley Jr., Anthony Butler, Genesis Butler

Gündelik hikayeler, ortak bir parçay─▒ payla┼čan birbirinden oldukça farkl─▒ dört ki┼činin hayatlar─▒n─▒ ara┼čt─▒ran uzun metrajl─▒ bir belgesel ve bu dört ki┼činin hepsi vegan.


Blackfish

Yap─▒m: 2013 | ─░zlanda

Yönetmen: Gabriela Cowperthwaite  

Oyuncular: Dean Gomersall , Samantha Berg , John Jett , John Hargrove , Carol Ray , Jeffrey Ventre , Kim Ashdown , Ken Balcomb , Mark Simmons , Thomas Tobin

Katil balina Tilikum’un 2010 y─▒l─▒nda Dawn Brancheau ad─▒ndaki profesyonel e─čitmeni öldürmesinden yola ç─▒karak, katil balinalar─▒n su parklar─▒ndaki esareti ve sadece paray─▒ k─▒stas alan ac─▒mas─▒z düzenin hikayesini anlatan “Blackfish/Karabal─▒k”, ayn─▒ zamanda katil balinalar─▒n eski dönemden kalma lakab─▒. En güncel olay olarak 2010 y─▒l─▒ndaki bu kazan─▒n anl─▒k bir ihmalin sonucu olu┼čan bir vaka m─▒ yoksa bu olay─▒n özünde ba┼čka bir sorunun mu oldu─ču yönetmenin art arda sordu─ču sorularla aç─▒klanmaya çal─▒┼č─▒l─▒yor.


The Ghosts in Our Machine

Yap─▒m: 2013 | Kanada

Yönetmen: Liz Marshall

Oyuncular: Marcel Saba, Lori Reese, Perrie Wardell, Martin Rowe, Jasmin Singer, Mariann Sullivan, Marcus, Susie Coston, Melanie Dion-Eadon, Mark Eadon, James Wellford

Modern dünyam─▒z─▒n makinesinde ya┼čayan ve kurtar─▒lan bireysel hayvanlar─▒n hayatlar─▒n─▒ ayd─▒nlatan sinematik bir belgesel.


The Witness: Tribe of Heart

Yap─▒m: 2000 | ABD    

Yönetmen: Jenny Stein

Oyuncular: Conrad Buchanan , Michelle Ann Casper , Rachel Cyriacks, Matt Dunne, Louie Gedo, Eddie Lama, Michelle Matos, Jorge Romero

Brooklyn'in s─▒radan sokaklar─▒nda büyüyen bir in┼čaat yüklenicisi olan Eddie Lama, muhtemelen bir hayvan aktivisti oldu─čunu dü┼čündü─čünüz son ki┼čidir. Nitekim, Eddie, ödüllü belgesel "The Witness" de aç─▒klad─▒─č─▒ gibi, hayvanlara derinden kök salm─▒┼č bir nefretle büyüdü. Ama güzel bir kad─▒n, onun yavru kedi ile ilgilenmesini isterken, hayat─▒n─▒n sonsuza dek de─či┼čmek üzere oldu─čunu bilmeden, bir tarih almak için isteksizce bir manevra olarak kabul eder. Sonunda, yüre─čini yakalayan, di─čer canl─▒lar─▒n dünyas─▒na gözlerini açan ve onu insan-hayvan ba─č─▒n─▒n zenginli─čine uyand─▒ran yavru kedi belgeseli.


Live and Let Live

Yap─▒m: 2013 | Almanya

Yönetmen: Marc Pierschel

Oyuncular: Aaron Adams, Jonathan Balcombe, T. Colin Campbell, Gary Francione, Jan Gerdes

Hayvanlarla olan ili┼čkimizi inceleyen, veganizmin tarihini ve insanlar─▒ vegan olmaya harekete geçiren ahlaki, çevresel ve sa─čl─▒k nedenlerini inceleyen bir belgeseldir.


Food Matters

Yap─▒m: 2008 | ABD    

Yönetmen: James Colquhoun , Carlo Ledesma 

Oyuncular: Vicky Blewitt , Ian Brighthope , Jerome Burne

Beslenme ve sa─čl─▒k aras─▒ndaki ili┼čkiyi bilim insanlar─▒n─▒n görü┼čleriyle gözler önüne seren bu ba┼čar─▒l─▒ belgesel, hastal─▒klar─▒n nedenleri hakk─▒ndaki üstü örtülen bilgileri izleyicileriyle payla┼č─▒yor.


Hungry for Change 

Yap─▒m: 2012 | Avustralya

Yönetmen: James Colquhoun, Laurentine Ten Bosch  

Oyuncular: Mike Adams, Nick Bolton, James Caitlin, Kris Carr, James Colquhoun, Joe Cross, Harvey Diamond, Frank Ferrante

Pazartesi ba┼člayan ve sal─▒ sabah─▒ sona eren onlarca diyet deneyimi… ┼×ekeri azaltmak için bir alternatif olarak sunulan ┼čekersiz(!) kola ve diyet içecekler… Yine beyaz ┼čekerin hilelerini ak─▒ll─▒ca kullanarak h─▒zla doygunluk hissi verirken ayn─▒ h─▒zla tekrar açl─▒─ča ve daha fazlas─▒na sürükleyen, rengârenk ve albenili paketleriyle raflar dolusu meyve suyu, kekler, m─▒s─▒r gevrekleri… Hepsi, bir sonraki lokman─▒n büyüklü─čünü art─▒rmaya yönelik, ba─č─▒ml─▒l─▒k yapan katk─▒ maddelerinin bir numaral─▒ deposu ve fark─▒nda olmasak bile asl─▒nda günlük ya┼čant─▒lar─▒m─▒z─▒n da birer demirba┼č─▒. Hungry for Change de bu sorunu masaya yat─▒r─▒yor ve bir diyet yönergesi olmaktan çok, besinlerin içeriklerine ve vücutta u─črad─▒klar─▒ i┼člemlere ayna tutuyor. E─čer siz de de─či┼čime açsan─▒z, çok geç olmadan de─či┼čim vaktinin geldi─čini dü┼čünüyorsan─▒z kulak verin; sa─čl─▒kl─▒ bir beslenme düzeniyle kilo verme sürecinde özellikle bir türlü vazgeçemedi─čimiz ┼čeker hakk─▒nda ┼čok edici gerçeklere ve tüketimi hakk─▒nda bilinçlendirici yöntemlere de─činen bu belgeselle birlikte do─čan─▒z─▒ yeniden ke┼čfedecek, kendi bedeninizin diyetisyeni olacaks─▒n─▒z.


Food Inc 

Yap─▒m: 2008 | ABD   

Yönetmen: Robert Kenner

Oyuncular: Michael Pollan, Eric Schlosser, Richard Lobb, Carole Morison, Michael Pollan, Troy Roush, Larry Johnson, Allen Trenkle, Barbara Kowalcyk, Patricia Buck

Süpermarketlerden ald─▒─č─▒m─▒z ve ailelerimize sundu─čumuz g─▒dalar hakk─▒nda gerçekten ne kadar bilgi sahibiyiz? Food Inc’de Robert Kenner g─▒da endüstrisinin üzerindeki örtüyü kald─▒r─▒yor, ABD hükümetinin izniyle uzun süredir mü┼čterilerden saklanan mekanikle┼čtirilmi┼č sistemi gözler önüne seriyor. Belgesel ne gibi g─▒dalarla beslendi─čimiz, g─▒dalar─▒m─▒z─▒n nas─▒l üretildi─či, bu g─▒dalar─▒n sa─čl─▒─č─▒m─▒za etkileri ve bu de─či┼čim dalgas─▒n─▒n nas─▒l küresel g─▒da endüstrisini boydan boya etkiledi─či hakk─▒nda ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ hatta ┼čoke edici gerçekleri ortaya seriyor… Ödüllü yönetmen Robert Kenner, ara┼čt─▒rmac─▒ yazar Eric Schlosser ve Michael Pollan ile birlikte g─▒da sektörünü insan sa─čl─▒─č─▒, i┼čçi haklar─▒, hayvan haklar─▒ aç─▒lar─▒ndan ara┼čt─▒rarak sars─▒c─▒ bir ┼čekilde gözler önüne seriyor.


Fat, Sick and Nearly Dead

Yap─▒m: 2010 | Hollanda

Yönetmen: Joe Cross, Kurt Engfehr  

Oyuncular: Joe Cross, Amy Badberg, Merv Cross, Joel Fuhrman, Tammy Hamlin, Stacy Kennedy, Siong Norte, Terry Pennington, Ronald Penny

Joe'nun ki┼čisel sa─čl─▒─č─▒n─▒ yeniden kazanma misyonunu yans─▒tan ilham verici bir film. Uzun süreli yard─▒m edemeyen doktorlar ve konvansiyonel ilaçlar ile Joe, tek seçene─če dönü┼čür, vücudun kendini iyile┼čtirme yetene─či. O, abur cuburda ticaret yapan ve 60 gün boyunca sadece taze s─▒k─▒lm─▒┼č sebze ve meyve suyu ile bir süre reboot diyeti yaparak, vücudu i┼členmi┼č g─▒dalardan veya kötü kolesterolden ar─▒nd─▒rmay─▒ amaçlayan, k─▒sa sürede kilo verdirerek de güçlü bir motivasyon sa─člad─▒─č─▒n─▒ fark ediyor. Beni en çok dü┼čündüren, vücudun lif ihtiyac─▒n─▒n ne kadar─▒n─▒ kar┼č─▒lad─▒─č─▒ oldu. Belgeselin güzel taraf─▒ ise bu orucu uygulayanlar─▒n uzun vadede beslenme ve ya┼čam al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ kal─▒c─▒ bir ┼čekilde de─či┼čtirmeyi ba┼čar─▒p, ula┼čt─▒klar─▒ kilolar─▒ koruyabilmeleri oldu.


Super Size Me

Yap─▒m: 2004 | ABD    

Yönetmen: Morgan Spurlock

Oyuncular: Morgan Spurlock, Daryl Isaacs, Chemeeka Walker

Spurlock, fast food’un insanlar üzerindeki etkisini görebilmek için, günde 3 ö─čün sadece ve sadece McDonal’s’larda beslenmeye ba┼člar. Yiyebilece─či ve içebilece─či ┼čeyler sadece McDonald’s menüsündekilerle s─▒n─▒rl─▒d─▒r. 1 ay boyunca bu diyeti uygulayan Spurlock, k─▒sa zamanda fiziksel ve psikolojik olarak etkilenmeye ba┼člar. Daha ikinci haftada tüm sa─čl─▒─č─▒ bozulan Spurlock, doktorlar─▒n tabiriyle ölümle yüz yüze gelme tehlikesi alt─▒ndad─▒r. Belgesel türündeki film, Amerikan beslenme kültürüne, ┼či┼čmanl─▒─č─▒n kayna─č─▒na ve ya┼čam tarzlar─▒na cesur bir bak─▒┼č sergiliyor.


Simply Raw: Reversing Diabetes in 30 Days

Yap─▒m: 2009 | USA   

Yönetmen: Aiyana Elliott

Oyuncular: Michael Beckwith, Fred Bisci, Gabriel Cousens, Joel Fuhrman, Woody Harrelson, John Picken, Anthony Robbins, Helen Ross, Morgan Spurlock, Kirt Tyson, David Wolfe

Gabriel Cousend kontrolünde 6 Amerikal─▒ diyabet hastas─▒, hastal─▒klar─▒n─▒ gerileme dönemine sokmak için alkol, ┼čeker, et ve haz─▒r g─▒dalar─▒ hayatlar─▒ndan ç─▒kararak vegan ve organik beslenmeye ba┼člay─▒p ve ki┼čilerin de─či┼čimini gözler önüne seriyor.


─░yi seyirler:)

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar