Orangutanlar 10 Y─▒l i├žinde Tamamen T├╝kenme Tehlikesiyle Kar┼č─▒ Kar┼č─▒ya

Endonezya ve Malezya'daki ormanlar─▒ korumak için harekete geçilmezse, orangutanlar─▒n nesli 10 y─▒l içinde tükenecek.

Borneo orangutan─▒, geçti─čimiz ay Uluslararas─▒ Do─ča Koruma Birli─či (International Union for the Conservation of Nature – IUCN) taraf─▒ndan, bu s─▒n─▒ftaki tek di─čer tür olan Sumatra orangutan─▒na kat─▒larak kritik derecede tehlikede tür olarak listelenmi┼čti.

Orangutan

Sadece 25 y─▒l içinde, Endonezya ormanlar─▒n─▒n dörtte birinden fazlas─▒ – 76 milyon dönüm, neredeyse Almanya kadar – ortadan kayboldu.

Bunun en temel sebeplerinden biri palm ya─č─▒ ekilmesi için buradaki ormanl─▒k alanlar─▒n araziye dönü┼čtürülmesi. Palm ya─č─▒, cips, pizza ve eri┼čteden di┼č macunu, ┼čampuan ve biyodizele kadar çok çe┼čitli tüketici ürünleri yapmak için kullan─▒lmakta.

Bu y─▒l─▒n ba┼člar─▒nda Greenpeace, Pepsico, Johnson & Johnson ve Colgate-Palmolive gibi büyük markalar─▒, bu markalar─▒n ürünlerinde bu arazide yeti┼čen palm ya─č─▒n─▒ içermedi─činden emin olmamakla suçlad─▒.

Borneo'da bir kurtarma merkezi olan Uluslararas─▒ Hayvan Kurtarma (International Animal Rescue – IAR) kurumunun CEO'su Alan Knight, orangutan türünün ┼ču anda “nesli tükenmek üzere” oldu─čunu söyledi. “Ya─čmur ormanlar─▒n─▒n mevcut y─▒k─▒m─▒ devam ederse, o zaman herhangi bir orangutan─▒n vah┼či do─čada kalaca─č─▒ konusunda hiçbir ümidim yok” dedi.

Ne kadar süre hayatta kalabilecekleri soruldu─čunda ise, Knight ┼čunlar─▒ söyledi: “Y─▒k─▒m─▒ durduramazsak, muhtemelen 10 y─▒l diyece─čim. Bence Sumatra (bir kaplan türü), bulundu─čumuz durum çözülmezse onlardan önce yok olacak. ”

Orman yang─▒nlar─▒ do─čal olarak meydana gelir, ancak baz─▒ arazileri palm ya─č─▒ tarlalar─▒na açmak için baz─▒ yang─▒nlar yasad─▒┼č─▒ yollardan ba┼člat─▒l─▒yor.

Knight, “Yang─▒nlar oldukça iyi bir bahane üretiyor… Palm ya─č─▒ üretmek istedikleri bu alan─▒n aniden hiçbir ┼čey için kullan─▒lamayaca─č─▒n─▒ söyleyip üzerine palm ya─č─▒ ekiyorlar” dedi. Geçen y─▒l “Kent, Sussex, Hampshire, Dorset ve Devon'─▒n yar─▒s─▒” büyüklü─čünde bir alan─▒n yaln─▒zca üç ayda yak─▒ld─▒─č─▒n─▒ söyledi.

Açl─▒k çeken ve ormandan korkan orangutanlar─▒n götürüldü─čü kurtarma merkezi bile bir yang─▒ndan zarar gördü.

Geçen y─▒l ölmeden önce bulunan ve sonras─▒nda vah┼či do─čaya döndürülen “Mama Anti” ve bebe─či gibi hayvanlar─▒ al─▒yorlar. Ancak Knight, bunun gelecekte mümkün olamayaca─č─▒ndan korktu─čunu söylüyor. “Geceleri beni uyan─▒k tutan ┼čey, onlar─▒ serbest b─▒rakmak için bulunabilecek bir orman olup olmayaca─č─▒d─▒r” dedi.

Geçti─čimiz ay, IUCN, Borneo orangutan nüfusunun “ya┼čad─▒klar─▒ ormanlar─▒n palm ya─č─▒na, lastik veya ka─č─▒t tarlalar─▒na dönü┼čtürüldü─čü ve kalanlar─▒n ise insanlar taraf─▒ndan öldürüldü─čü” için azald─▒─č─▒n─▒ söyledi.

Palmiye meyvesi

IUCN’in birinci s─▒n─▒f uzman grubunun bir üyesi olan Erik Meijaard, geçti─čimiz ay yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada “Orangutanlar avland─▒kça ve ya┼čam alanlar─▒ndan uzakla┼čt─▒r─▒ld─▒kça, bu yava┼č üreyen türlerde meydana gelen kay─▒plar çok büyük ve bu durumu tersine çevirmek çok zor olacak” dedi.

IUCN’in K─▒rm─▒z─▒ türler Listesi’ne göre, Borneo orangutan’─▒n nüfusu 1950 ve 2010 y─▒llar─▒ aras─▒nda yüzde 60’tan fazla dü┼čtü ve 2025’e kadar yüzde 22’lik bir dü┼čü┼č göstermesi bekleniyor.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/environment/orangutans-extinction-population-borneo-reasons-palm-oil-hunting-deforestation-rainforest-a7199366.html

─░lgili Makaleler

Palm Ya─č─▒ Nedir? Nas─▒l ├ťretilir? Neden Vegan De─čildir? Hayvanlara Ne Gibi Zararlar Verir ve Neden T├╝ketilmemelidir? ─░┼čte Palm Ya─č─▒ Sekt├Âr├╝ Ger├žekleri

Bilimsel ad─▒ 'Elaeis guineensis' olan ve bu palmiye a─čac─▒n─▒n meyvelerinden üretilen palmiye ya─č─▒, dayan─▒kl─▒, ucuz ve kolay ula┼č─▒l─▒r olmas─▒ nedeniyle günümüzün en çok kullan─▒lan bitkisel…

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar