Filmler ve Belgeseller

1
Seaspiracy
2
Dominion
3
The Game Changers
4
What The Health
5
Unity
6
Cowspiracy
7
Live and Let Live
8
Speciesism: The Movie
9
Forks Over Knives
10
Food, Inc.
11
Earthlings

Seaspiracy

Seaspiracy (2021)

Yönetmen ve yapımcı Kip Andersen’un, fabrika çiftçiliği hakkındaki ödüllü belgesel Cowspiracy’nin devamı niteliğindeki Seaspiracy belgeseli, insanların deniz canlılarına verdiği zararı küresel boyutta korkunç bir yolsuzluğu ortaya çıkarıyor. Seaspiracy, küresel balıkçılık endüstrisini inceliyor, sürdürülebilir balıkçılık kavramlarına meydan okuyor ve insan eylemlerinin nasıl yaygın bir çevresel tahribata neden olduğunu gösteriyor. Okyanus yaşamı konusunda tutkulu olan bir film yapımcısı, insanların deniz türlerine verdiği zararı belgelemek için yola çıkar ve endişe verici küresel yozlaşmayı ortaya çıkarıyor. Belgeselin tamamına Netflix’ten ulaşabilirsiniz.
Fragman İzle
Seaspiracy (2021)

Dominion

Dominion (2018)

Film, hayvanların düzenli olarak istismar edildiği birçok yolu gösteriyor. Belgeselde hayvan istismarı altı yönden aydınlatılmıştır: çiftlik hayvanları, vahşi hayvanlar, evcil hayvanlar, eğlence için kullanılan hayvanlar, kürk için kullanılan hayvanlar ve hayvan deneyleri.
Belgesel esas olarak ücretsiz çevrimiçi hayvan hakları kaynağı olan Aussie Farms Repository’den, gizli kameralardan ve hava dronlarından görüntüler içeren videoları kullanıyor.
Belgeseli izle
Dominion (2018)

The Game Changers

The Game Changers (2018)

Sporcular için bitki temelli beslenmenin faydalarını anlatan belgesel filmidir. Bitki bazlı beslenen sporcuların birçok başarı öyküsünü kapsayan belgesel,bilimsel çalışmalara atıfta bulunur ve bitki bazlı diyetler için çeşitli argümanlara değinir.
Belgesel, geçirdiği bir sakatlığın ardından iyileşme sürecinde bitki bazlı beslenen ve seçkin sporcularla bulgularını tartışmak için dünyayı dolaşan eski UFC (The Ultimate Fighter) dövüşçüsü James Wilks’i konu alıyor. Filmde röportaj yapılan sporcular arasında Arnold Schwarzenegger, Patrik Baboumian ve Dotsie Bausch yer alıyor. Belgeselin tamamına Netflix’ten ulaşabilirsiniz.
Fragman izle
The Game Changers (2018)

What The Health

What The Health (2017)

Et, balık, yumurta ve süt ürünleri tüketiminin sağlık üzerindeki etkilerini eleştiren ve önde gelen sağlık ve ilaç kuruluşlarının uygulamalarını sorgulayan bir belgesel filmdir. Birincil amacı, bitki bazlı diyeti savunmaktır. Cowspiracy belgeselinin yapım ekibi olan Kip Andersen ve Keegan Kuhn tarafından yazılan, üretilen ve yönetilen belgeselin baş yapımcısı ise Joaquin Phoenix’tir. Belgeselin tamamına Netflix’ten ulaşabilirsiniz.
Fragmanı izle
What The Health (2017)

Unity

Unity (2015)

Earthlings belgeselinin yapımcıları tarafından çekilen bu belgeselin konusuyla veganlığın “tür ayrımcılığı” ile ilişkisi. “Aynı değil ama eşit” mottosuyla yola çıkan belgeselde insanoğlunun varoluşundan beri süregelen şiddet tutkusu eleştiriliyor ve bitki, hayvan ya da insan oluşumuz fark etmeksizin hepimizin aslında birer dünyalı olduğu anımsatılıyor. Joaquin Phoenix, Ellen Degeneres gibi isimlerin de içinde bulunduğu veganizmi seçmiş pek çok ünlü ismin seslendirmesi yer alan, temel olarak barış ve birleşme mesajı veren belgeseli mutlaka izlemenizi öneriyoruz. Belgeselin tamamına Amazon Prime’dan ulaşabilirsiniz.
Fragman İzle
Unity (2015)

Cowspiracy

Cowspiracy (2014)

Hayvancılık tarımının çevre üzerindeki etkisini araştıran ve çevre kuruluşlarının bu konudaki politikalarını araştıran bir belgesel filmdir. Film, küresel ısınma, su kullanımı, ormansızlaşma ve okyanus ölü bölgeleri gibi çeşitli çevresel kaygılara bakıyor ve hayvansal tarımın çevresel yıkımın birincil kaynağı olduğunu öne sürüyor. Kip Andersen ve Keegan Kuhn tarafından yönetilen belgeselde araştırılan çevre kuruluşları arasında Greenpeace, Sierra Club, Surfrider Foundation, Rainforest Action Network, Oceana bulunmaktadır. Belgeselin tamamına Netflix’ten ulaşabilirsiniz.
Fragmanı izle
Cowspiracy (2014)

Live and Let Live

Live and Let Live (2013)

Hayvanlarla olan ilişkimizi inceleyen, veganizmin tarihini ve insanları vegan olmaya harekete geçiren ahlaki, çevresel ve sağlık nedenlerini inceleyen bir belgeseldir. Belgeselin tamamına Vimeo ve YouTube’tan ulaşabilirsiniz.
Fragman İzle
Live and Let Live (2013)

Speciesism: The Movie

Speciesism: The Movie (2013)

Fabrika hayvancılığının korkunç gerçeklerinden bihaber olan insanların gözlerini açması sağlıyor. Film, ahlak üzerine felsefi soruşturmalar yapmaya başladığında ise, çiftlik hayvanlarının berbat koşulları da farklı bir boyut kazanıyor. Adından da anlaşılacağı üzere bu film, insan hayatının hayvan hayatından daha değerli olup olmadığını sorguluyor ve şunu soruyor: Diğer varlıkları yalnızca bunu yapma gücümüz olduğu için kontrol etme hakkımız var mı? Belgeselin tamamına Amazon Prime veya Vimeo’dan ulaşabilirsiniz. Belgesel önerisi için Abdullah İnanmak’a teşekkür ederiz.
Fragmanı izle
Speciesism: The Movie (2013)

Forks Over Knives

Forks Over Knives (2011)

Çeşitli kronik hastalıkları önlemenin veya tersine çevirmenin bir yolu olarak düşük yağlı, tam yiyecek ve bitkisel beslenmeyi savunan bir film belgeseldir. Film rafine şekerler, ağartılmış unlar ve yağlar dahil aşırı rafine ve işlenmiş gıdalardan kaçınılmasını ve bunun yerine tam tahıllar, baklagiller, yumrular, sebzeler ve meyveler yemeyi öneriyor.
Fragmanı izle
Forks Over Knives (2011)

Food, Inc.

Food, Inc. (2008)

Süpermarketlerden aldığımız ve ailelerimize sunduğumuz gıdalar hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibiyiz? Food Inc’de Robert Kenner gıda endüstrisinin üzerindeki örtüyü kaldırıyor, ABD hükümetinin izniyle uzun süredir müşterilerden saklanan mekanikleştirilmiş sistemi gözler önüne seriyor. Belgesel ne gibi gıdalarla beslendiğimiz, gıdalarımızın nasıl üretildiği, bu gıdaların sağlığımıza etkileri ve bu değişim dalgasının nasıl küresel gıda endüstrisini boydan boya etkilediği hakkında şaşırtıcı hatta şoke edici gerçekleri ortaya seriyor… Ödüllü yönetmen Robert Kenner, araştırmacı yazar Eric Schlosser ve Michael Pollan ile birlikte gıda sektörünü insan sağlığı, işçi hakları, hayvan hakları açılarından araştırarak sarsıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Belgeselin tamamına Dailymotion’dan ulaşabilirsiniz.
Fragmaz İzle
Food, Inc. (2008)

Earthlings

Earthlings (2005)

Belgesel, insan türünün kullandığı hayvan kaynaklı ürünleri elde ederken kullandığı “insanlık dışı” yöntemleri anlatır. Belgesel hayvanların maruz kaldığı kötü muameleyi “evcil hayvanlar”, “yemek”, “giysi”, “eğlence” ve “bilimsel araştırma” başlıkları altında anlatır. Belgeselde yönetmenin çektiği görüntülerin yanında gizli kamera çekimleri ve haberlerden derlemeler de bulunmaktadır. Earthlings, insanın ne kadar vahşileşebileceği hakkında hayal edebilecek limitleri bile aşarken, aslında “öteki” olarak görülen hayvanların insan zulmüne bilinenden çok daha fazla ve farklı şekillerde maruz kaldığı da açıkça gösteriliyor. Yönetmen Shaun Monson, DVD versiyonunun sonunu şöyle bitiriyor: “Yapabileceğiniz en iyi şey, bu filmi insanlara izlettirmek olacaktır…” Belgeselin tamamına Youtube’tan ulaşabilirsiniz. Belgesel önerisi için Beyza Taşkın’a teşekkür ederiz.
Fragmanı izle
Earthlings (2005)

Listeye Katkıda Bulunmak İster Misin?

[wpuf_form id=”7089″]

Tekrar Hoşgeldiniz!

Hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Kayıt olmak için aşağıdaki alanları doldurun

Retrieve your password

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.