Bitkisel Bazl─▒ Yiyecekler

biktisel bazl─▒ yiyecekler

Vegan olurken amac─▒m─▒z hayvanlara zarar vermemek. Hayvanlar─▒n sömürüldü─čü hiçbir alan─▒ talep etmemek. Bu yüzden hayvansal ürünleri veya yiyecekleri kullanm─▒yoruz. Bu kendimiz için yapt─▒─č─▒m─▒z bir ┼čey de─čil, tamamen hayvanlar için yap─▒yoruz. Gel gelelim; hayvansal ürünleri kullanmad─▒─č─▒m─▒z için bunun eksikli─čini ba┼čka bir yiyecekle gidermek isteyebiliriz. Biz peynir, et, süt, bal─▒k bunlara kar┼č─▒ de─čiliz. Bunlar için hayvanlar─▒n kullan─▒lmas─▒na kar┼č─▒y─▒z ve bu yüzden hayvansal olarak de─čil, bitkisel olarak tüm ihtiyaçlar─▒m─▒z─▒ kar┼č─▒layabiliyoruz. Bunu sen de yapabilirsin. Amac─▒m─▒z içinde hayvanlar─▒n olmamas─▒yd─▒ çünkü hayvanlar bizim arkada┼člar─▒m─▒z ve biz arkada┼člar─▒m─▒z─▒ yemeyiz. ─░çinde hayvan yoksa neden yemeyelim ki?

Yemek yap─▒yorsun diyelim. Yemek etli mi olacak? Bu et hayvansal olmak zorunda de─čil. Zaten et bir harç ve bu harc─▒ bitkisel haz─▒rlayabilirsiniz. Pancar, bulgur, soya k─▒ymas─▒ gibi bitkisel bazl─▒ yiyeceklerden bitkisel et üretebilirsin.

Tatl─▒ yap─▒yorsun diyelim. ─░çinde süt ve yumurta olmas─▒ gerekiyor (navegan birine göre) ama ben hayvansal yiyecek kullanmak istemiyorum çünkü ben tatl─▒ yiyece─čim diye bir hayvan─▒n tecavüze u─čramas─▒n─▒ ya da sömürüye u─čramas─▒n─▒ istemiyorum. Bu yüzden hemen bitkisel bazl─▒ yiyeceklerden kendim için kendime süt üretiyorum. Çünkü inek de yavrusu için kendi sütünü kendi üretir. Onun sütünü almaya hakk─▒m yok. Bitkisel bazl─▒ yiyeceklerden ise pirinç, soya, badem, ceviz, kaju, yulaf, f─▒st─▒k, f─▒nd─▒k gibi yiyeceklerden süt elde edebiliriz. Hatta yo─čurt ve peynir bile kendimiz yapabiliriz ama tabii ki kendiniz u─čra┼čmak istemiyorsan─▒z bunu büyük marketlerden sat─▒n alabilirsiniz. ┼×ayet bir hayvan─▒n yavrusu için olan sütü sat─▒n al─▒rsan─▒z; tecavüzü ve sömürüyü do─črulam─▒┼č, bir hayvana daha tecavüz edilmesini onaylam─▒┼č olursunuz. Yumurta yerine ise yumurta ikamesi sat─▒n alabilir veya yumurta ikamesi yapmak için gerekli olan chia tohumu ve su, keten tohumu ve su tarz─▒ internette bulabilece─činiz ikameler kullanabilirsiniz. Yumurtalar sand─▒─č─▒n─▒z gibi mutlu kümes hayvanc─▒l─▒─č─▒ndan gelmez, ineklerde oldu─ču gibi sömürü gizlenir. Yumurta ve süt endüstrisi hakk─▒nda gerçekleri bilgi edinmek için profilimdeki Süt Gerçe─či ve Yasal Ölüm yaz─▒lar─▒n─▒ okuyabilirsiniz.

Diyelim ki bal yemek istiyorsunuz ya da balmumu almak. Asl─▒nda bal veya bal ürünleri ald─▒─č─▒n─▒z zaman h─▒rs─▒zl─▒k yapm─▒┼č oluyorsunuz. Tabii ki de paras─▒n─▒ sat─▒n ald─▒─č─▒n─▒z ki┼čiye veriyorsunuz ama bir sorun var. bu bal size satan ki┼činin bal─▒ de─čil, bir ar─▒n─▒n bal─▒. Bal hakk─▒ndaki gerçekler için Görünmeyen H─▒rs─▒zl─▒k yaz─▒m─▒ okuyabilirsiniz. Sofran─▒zda bal yerine size ┼čeker tad─▒ verebilecek reçel, pekmez ya da tatl─▒lar─▒n─▒z için agave ┼čurubu kullanabilirsiniz. Marketten bir┼čey çalmak etik de─čilken bir ar─▒n─▒n kovan─▒ndan kendisi için üretti─či ve ona enerji verecek besini çalmak ne kadar etik?

Hayvansal ürünlerin bitkisel bazl─▒ ürünlerle üretimini gerçekle┼čtirmeye devam edece─čiz. Çünkü biraz da olsa anlayabildi─čiyseniz bizim sorunumuz yemekler veya ürünlerle de─čil. Bizim sorunumuz bunlar için hayvanlar─▒n kullan─▒lmas─▒. E─čer hayvanlar kullan─▒lm─▒yorsa bu ürünler için bir s─▒k─▒nt─▒ yoktur. Son kez söylüyorum. (Hay─▒r son kez olmayacak!­čśä) Yemek; do─čmaz, ya┼čayamaz, ölmez, hissetmez, anne olmaz, yavru olmaz, kendi için çal─▒┼čmaz, kendine yemek aramaz. Yemek; toprakta yeti┼čir. Bitkilerin de hissedebilir oldu─čunu söylüyorsan─▒z (ki bunu çok duyuyoruz) Bitkiler A─člamaz yaz─▒m─▒ okuyabilirsiniz.

Sömürüsüz bir ya┼čam için vegan olun.

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar