─░nek Bayram─▒: Kabul Edilemez Gelenek

2 May─▒s 2019 tarihinde Ankara Üniversitesi taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen “inek bayram─▒” kutlamas─▒nda, kampüs içerisinde gözleri ba─čl─▒ olarak bir inek dola┼čt─▒r─▒ld─▒ ve kampüste e─člence amac─▒ ile ba─čl─▒ tutuldu.

“─░nek Bayram─▒” nedir?

─░nek Bayram─▒ (─░B) her y─▒l Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi taraf─▒ndan kutlanan, e─člence ve stres atma amaçl─▒ düzenlenen bir etkinliktir.

Ankara Üniversitesi’nin websitesinde yer alan yaz─▒ya göre; yo─čun e─čitim görmekte olan SBO ö─črencileri kendi e─člencelerini kendileri yaratmak gere─čini duymu┼člard─▒r ve bu gereksinimden do─čan e─členceler, 1937-1938 ders y─▒l─▒ itibari ile düzenli bir “bayram” biçimine dönü┼čmü┼čtür.

Bu bayramda inek sembolünün kullan─▒lmas─▒, Bahri Savc─▒ taraf─▒ndan “ “─░nek”, çal─▒┼čkan bir ö─črenciyi simgeledi─či gibi, toplumsal olaylarla, d─▒┼č dünya ile hiç ilgisi olmayan bön bir tipi de anlat─▒yordu.” ┼čeklinde ifade edilmi┼čtir.

─░nek Bayram─▒

Kampüse inek getirilerek kutlamalar─▒ yap─▒lan bu etkinlik, bu y─▒l da gelene─čine devam etti. Getirilen inek e─člence arac─▒ olarak görülerek, kaçmas─▒n─▒ engellemek için gözleri ba─čland─▒.  Ya┼čanan bu olaylar, Twitter’da tepkilere sebep oldu:

─░lgili Makaleler

Yan─▒tlar