─░sve├ž’teki Vegan Okul “Hagaskolan”

isve├ž vegan okul

─░sveç'teki vegan okulunun kurucular─▒, ─░skandinav bölgesinde türünün ilk örne─či oldu─čunu söylüyor. Hagaskolan – ─░sveç'in ba┼čkenti Stockholm'ün hemen kuzeybat─▒s─▒ndaki büyüyen bir belediye olan Solna'daki Waldorfskolan, 6 ila 15 ya┼č aras─▒ çocuklara e─čitim veriyor.

Do─čaya ve çevreye büyük ilgi duymas─▒yla bilinen Waldorf e─čitim felsefesine dayanmaktad─▒r.

Vegan Okul

Kar amac─▒ gütmeyen bir kurulu┼č olan Hagaskolan, 28 personel istihdam etmekte ve 185 ö─črenciye sahiptir.

Okula göre, '21. yüzy─▒l ya┼čam tarz─▒ ve endi┼čeleri için yenilikçi ve ilgili bir e─čitim modeli' sunuyor. Müfredat için 2019 temas─▒ 'Sürdürülebilirlik ve Sa─čl─▒k't─▒r. Gelecek y─▒l ise etik temas─▒ eklenecektir.

Okulda servis edilen tüm yemekler %100 vegan ve organiktir. Yemekler aras─▒nda mac & cheese, çorba, pad Thai ve di─čerlerinin yan─▒ s─▒ra samosalar yer almaktad─▒r. Yönetici grubu ayn─▒ zamanda Stockholm'de Vanadislundens förskola'da (vegan olan) bir förskola (kre┼č) i┼čletiyor.

Hagaskolan müdürü Veronica Blixt Myrsell;

"Tamamen vegan bir menü sunan ─░sveç'teki (belki de tüm ─░skandinavlar─▒n) ilk okulu olmas─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra, programda di─čer okullardan daha fazla müzik ve el sanat─▒m─▒z var. Güvenli bir aile ortam─▒na sahibiz ve ziyaretçiler genellikle okulda çok s─▒cak bir atmosfer oldu─čunu belirtiyorlar. Ö─črenciler devam ettiklerinde, özgürce dü┼čünen, fark yaratabilecek sorumlu insanlar haline gelmelerini istiyoruz!" dedi.

https://www.plantbasednews.org/post/vegan-school-sweden-first-in-nordics

─░lgili Makaleler

Palm Ya─č─▒ Nedir? Nas─▒l ├ťretilir? Neden Vegan De─čildir? Hayvanlara Ne Gibi Zararlar Verir ve Neden T├╝ketilmemelidir? ─░┼čte Palm Ya─č─▒ Sekt├Âr├╝ Ger├žekleri

Bilimsel ad─▒ 'Elaeis guineensis' olan ve bu palmiye a─čac─▒n─▒n meyvelerinden üretilen palmiye ya─č─▒, dayan─▒kl─▒, ucuz ve kolay ula┼č─▒l─▒r olmas─▒ nedeniyle günümüzün en çok kullan─▒lan bitkisel…

Yan─▒tlar