Mesele 3-5 Fayton De─čil!

Günlerdir ─░stanbul Büyük┼čehir Belediyesi önünde vegan aktivistlerin öncülü─čünde bir ya┼čam nöbeti sürüyor.  Bu ya┼čam nöbeti gerçekten ölüme ve köleli─če kar┼č─▒ bir direni┼č olarak ortaya ç─▒kt─▒. Zaten ya┼čam nöbeti alan─▒na yak─▒n zamanda kaybetti─čimiz vegan aktivist Burak Özgüner'in ad─▒n─▒n verilmesi bile direni┼čin öncülü─čünü cümle âleme hat─▒rlat─▒yor. ─░stanbul Büyük┼čehir Belediyesi önüne çad─▒rlar─▒ ile yerle┼čen eylemciler bizi ya┼čad─▒─č─▒m─▒z geçmi┼č direni┼člere götürüyor. 

─░ktidarlar partiler de─či┼čiyor. Verilen sözler politik oyalamalar de─či┼čmiyor. Yar─▒n bir gün muhatap oldu─čumuz siyasetçiler "hayvanseverin daniskas─▒" olursa ┼ča┼č─▒rmay─▒z.  Neticede devlet politikas─▒ olarak örgütlenen türcülük düzeniçi tüm unsurlar taraf─▒ndan benzer bir bak─▒┼č aç─▒s─▒ ile yorumlan─▒yor. Her kim gelirse gelsin hayvan sömürüsü konusunda belli s─▒n─▒rlar─▒ oluyor. Bu s─▒n─▒rlar en fazla refahç─▒ çözümlere kadar geni┼čliyor. Bu reformist ve refahç─▒ politikalara kar┼č─▒ heteroseksüel, beyaz, sünni, erkek, navegan politikac─▒lar─▒n dünyas─▒nda bütünle┼čik özgürlük mücadelesi konusunda diretiyoruz. 

Adalarda y─▒llard─▒r hatta Ekrem ─░mamo─člu'nun deyimiyle "üç nesildir" süren at köleli─čini sona erdirmek neden bu kadar zor? Faytoncular m─▒ aç kalacak? Vegan Av. Viyan K─▒nal─▒'n─▒n dedi─či üzere; Ekrem ─░mamo─člu de─čil faytoncular─▒n kendisini; sülalesini doyuracak olana─ča sahip. Ancak bu hayvan özgürlü─čü kazan─▒m─▒ türcülük kar┼č─▒t─▒ hareketi ivmelendirecek bir ba┼člang─▒ç olabilir. Çünkü özgürlük ad─▒na kazan─▒mlar ç─▒─č gibi büyüyerek ilerleyecektir.

Dü┼čünün kocaman bir çukur kaz─▒l─▒yor. ─░çerisine tam 81 can üst üste y─▒─č─▒l─▒yor. Ve adalarda topra─ča ölüm siniyor. Nostalji olarak kalan 35 faytona bak─▒nca ölen atlar hiç mi akla gelmeyecek? Adalara gitti─činde insanlar bast─▒─č─▒ her ad─▒mda ölüme dokundu─čunu bilerek yürümeyecek mi?

-Atlar bir tak─▒m kaçak yollarla adaya sokulmu┼č. 

-Atlar çok i┼čkence görmü┼č. 

-Atlar─▒n ko┼čullar─▒ insafs─▒zm─▒┼č. 

-Ruam hastal─▒─č─▒na kap─▒lan atlar bu çaresiz hastal─▒ktan ölmeyi beklerken devlet eli ile öldürülmü┼č. 

-Halk sa─čl─▒─č─▒n─▒ tehdit eden bir durum varm─▒┼č. 

─░┼čte tüm bu muameleye ve insanlara odakl─▒ politikalar bizi maalesef ileri götürmüyor. Kölelik ko┼čullar─▒n─▒ iyile┼čtirmek de─čil, ortadan kald─▒rmak istiyoruz. ─░nsafl─▒ muamele de─čil hayvanlar─▒n haklar─▒n─▒ teslim etmek istiyoruz. Biz veganlar hayvanlara ac─▒d─▒─č─▒m─▒z için de─čil olmas─▒ gereken bu oldu─ču için vegan─▒z. ─░nsan merkezli, refahç─▒ politikalar sonucu üç ay süre ile adalara fayton yasa─č─▒ geldi. Oysa mesele ne 3-5 fayton de─čil; hayvanlar─▒n mal statüsünü ortadan kald─▒rmak. 

─░BB önünde süren ya┼čam nöbeti tüm bu insanmerkezli türcü akl─▒n kar┼č─▒s─▒nda büyüyen bir direni┼čtir. Bu ak─▒l Ekrem ─░mamo─člu ile s─▒n─▒rl─▒ de─čildir, olamaz. ─░stanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan Tar─▒m ve Ormanc─▒l─▒k Bakan─▒ Bekir Pakdemirli'ye kadar kimse -yasalar taraf─▒ndan az─▒c─▒k üzerine dü┼čen- görevlerini yapmam─▒┼čt─▒r. ─░stedi─činde belediye olanaklar─▒n─▒ engelleyip kendi belediyelerine imkân yaratan AKP rejiminden iktidar orta─č─▒ MHP'ye kadar kimse her ┼čeye maydonoz olan ak─▒llar─▒n─▒ bu i┼če yormam─▒┼čt─▒r. Hatta yanda┼č bas─▒n ile eylemcilerin ─░BB protestosunu siyasi rant malzemesi yapmaya kalkm─▒┼čt─▒r. Fa┼čist düzen içi tüm bu akla kar┼č─▒ türcülük kar┼č─▒t─▒ mücadele sürüyor. Üstelik toplumsalla┼čmas─▒ için talebi yok etmeye yani toplumu de─či┼čtirmeye çal─▒┼č─▒yoruz.

Bu san─▒ld─▒─č─▒ kadar zor mu? Türcülük kar┼č─▒t─▒ mücadele art─▒k kab─▒na s─▒─čamayan bir politika olarak sokaklara ta┼č─▒yor. So─čukta çad─▒rlarla ─░BB önünde nöbet tutan vegan aktivistler sadece atlar de─čil insan harici tüm hayvanlar için mücadele eden kölelik kar┼č─▒t─▒ direni┼čçilerdir. Bu mücadelenin ad─▒ hayvan özgürlük mücadelesidir. Ve bunun asgari ko┼čulu vegan olmakt─▒r. Vegan olmak öz savunmas─▒n─▒ gerçekle┼čtiremeyen kölele┼čtirilmi┼č hayvanlar─▒n haklar─▒n─▒ gözetmenin en h─▒zl─▒ yoludur. Müdahil bir politika olarak hayat─▒m─▒z─▒ ba┼čtan aya─ča dönü┼čtüren veganl─▒k türcülük d─▒┼č─▒nda gerçekle┼čen ayr─▒mc─▒l─▒klarla da mücadele etmek zorundad─▒r. 

Hayvanlar─▒n insanlarla e┼čit gözetilme ilkesini sa─člamaya çal─▒┼č─▒rken insana nefret duymak umutsuzlu─ču örgütlemektir. Bizler veganl─▒─č─▒n politik oldu─ču iddias─▒nda olanlar hayvanlar─▒n haklar─▒n─▒ savunurken kim veya kimlerle kar┼č─▒ kar┼č─▒ya gelece─čimizi biliyoruz. Bu kar┼č─▒la┼čman─▒n kazan─▒m ile sonuçlanmas─▒ vegan dayan─▒┼čma ve örgütlülü─čün gücüne ba─čl─▒d─▒r. Dünyay─▒ altüst etmeye geliyoruz ve düzenle pazarl─▒─ča yokuz. S─▒n─▒fs─▒z, s─▒n─▒rs─▒z, özgür ve vegan bir politika üretmek zorunday─▒z. Badem sütü yapman─▒n ötesine geçece─čiz. Soka─ča ta┼čan direni┼č fazlas─▒n─▒ yapmaya haz─▒r olan hayvan özgürlü─čü mücadelesinin aç─▒k bir kan─▒t─▒d─▒r. Ve Türkiye'nin dört bir yan─▒ndan ─░stanbul'a yönelen vegan dayan─▒┼čma örgütlü gücümüzün büyüdü─čünü, güçlendi─čini ve çok k─▒ymetli oldu─čunu gösteriyor. Türkiye'de bir hayalet dola┼č─▒yor. Veganizm hayaleti…

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar