Vegan Kortej Kuruldu: “Ya┼čas─▒n T├╝rlerin Dayan─▒┼čmas─▒!”

Türkiye'nin her yerinde bizler, vegan aktivistler olarak, hayvanlar─▒n sesi olmak için vegan kortejde olaca─č─▒z. Hiçbir hak temelli hareketin türcülü─če yer vermemesi ve sesi duyulmayan ötekilerden biri olan insan d─▒┼č─▒ hayvanlar─▒n da mücadelelerinde olduklar─▒n─▒ hat─▒rlatmak için el ele, kol kola, omuz omuza HEP─░M─░ZE ÖZGÜRLÜK, HEP─░M─░ZE E┼×─░TL─░K ve HEP─░M─░ZE ADALET diyerek alanlarda olaca─č─▒z. Dayan─▒┼čmayla…

6 Mart 2021- 8 Mart Kad─▒köy Büyük Kad─▒n Bulu┼čmas─▒'ndan bir foto─čram─▒z.

VEGAN KORTEJ MAN─░FESTOMUZ

Vegan olarak ba┼člad─▒─č─▒m─▒z noktadan hayvanlar─▒n sesi olarak devam ediyoruz. Biliyoruz ki insan olmayan hayvanlar insanlar gibi haklar─▒n─▒ savunamazlar, örgütlenemezler, haklar─▒n─▒ dile getiremezler. Bizler veganlar olarak “Hayvan haklar─▒n─▒ savunmak veganl─▒kt─▒r.” diyoruz. Ve yine biliyoruz ki; insan olmayan hayvanlar her gün mezbahalarda, çiftliklerde, fabrikalarda, e─člence parklar─▒nda, hayvan hapishanelerinde, deney laboratuvarlar─▒nda, akvaryum, parklarda, sokaklarda, denizler ve okyanuslarda sistematik ┼čiddete ve sömüreye maruz b─▒rak─▒l─▒yor ve katlediliyor.

Özgür ya┼čam hakk─▒; insan gibi bilinç sahibi ve duyarl─▒ tüm türler için en temel hakt─▒r. ─░nsan d─▒┼č─▒ hayvanlar─▒n ise bu haklar─▒ gasp ediliyor ve onlar hayatlar─▒n─▒n öznesi olmaktan ç─▒kar─▒l─▒yorlar. Tahakküm, sömürü ve ┼čiddetten beslenen bu zihniyeti bizler yok say─▒yoruz ve bu türcü zihniyete kar┼č─▒ oldu─čumuzu gidece─čimiz her alanda, yapaca─č─▒m─▒z her etkinlikte hayk─▒raca─č─▒z, fark─▒nda olmayanlara ise var gücümüzle anlataca─č─▒z. Türcü, erkek egemen, heteroseksist bu sömürü düzenini y─▒kmak ve te┼čhir etmek için mücadele edece─čiz. ─░nsan olmayan hayvanlar─▒ makine, mal, e┼čya veya üretim arac─▒ olarak gören bu zihniyetle erkekleri kad─▒nlardan, beyaz─▒ siyahtan, zengini yoksuldan üstün gören ya da gökku┼ča─č─▒n─▒n tüm renklerini söndürmeye çal─▒┼čan zihniyet ayn─▒d─▒r.

Bu zihniyetin kar┼č─▒s─▒nda duran Vegan Kortej olarak bizler, türcülü─čü de cinsiyetçilik, ─▒rkç─▒l─▒k, LGBT─░+ fobi gibi tüm ayr─▒mc─▒l─▒klarla ayn─▒ politik zemine oturtuyor ve tüm hak temelli adalet aray─▒┼člar─▒na kesi┼čimsel bir pencereden bak─▒yoruz. Türcülük ba─člam─▒nda insanlar─▒n alg─▒lar─▒n─▒ manipüle eden egemen ideoloji ve söylemlerinin yasal zeminini ve me┼čruiyetini sorgulamak ve sorgulatmak için bizler isyan─▒m─▒zla alanlarda mücadele edece─čiz. Di─čer hak ve adalet aray─▒┼člar─▒ndan ayr─▒lmayarak onlar─▒n sesine insan olmayan hayvanlar─▒n sesini katarak vegan kortejlerde yerimizi alaca─č─▒z. Çünkü biz fark─▒nday─▒z ki; hiçbir sömürü, hiçbir ┼čiddet türü birbirinden ayr─▒ dü┼čünülemez. S─▒n─▒fs─▒z, s─▒n─▒rs─▒z, e┼čit, özgür, kuir vegan bir dünya hayalindeyiz! 

Ve buradan tekrar sesleniyoruz:

Ya┼čas─▒n Türlerin Dayan─▒┼čmas─▒!

Alay─▒na ─░syan, Alay─▒na Özgürlük!

Hayvana, Do─čaya, Yeryüzüne Özgürlük!

Vegan Kortej Manifestomuz (Türkçe)Vegan Kortej Manifestomuz (Kürtçe)

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar