Vegan Se癟enekler Portekiz’de Yasa Gerei Zorunlu


2016 y覺l覺nda Portekiz Vejetaryen Topluluu (Associação Vegetariana Portuguesa), kamu kurum ve kurulular覺n覺n en az bir vegan seçeneine hizmet etmesini talep ederek 15.000'den fazla imza toplad覺. Yasa 2017 y覺l覺nda Portekiz parlamentosu taraf覺ndan hayata geçirildi.

Tüm Portekiz okullar覺, kantinler, üniversiteler, hastaneler, hapishaneler ve dier tüm kamu binalar覺n覺n yasal olarak bitki temelli yemek servisi yapmas覺 gerekiyor. Üç sol parti, yasan覺n onaylanmas覺n覺n ana nedenlerinden biriydi.

Associação Vegetariana Portuguesa sözcüsü Nuno Alvim unlar覺 söyledi: “Özellikle vejetaryenlikten bahseden bir yasaya ilk defa sahip olduumuz için, Portekiz'de bunun büyük bir dönüm noktas覺 olduunu düünüyoruz. Yeme al覺kanl覺klar覺n覺n çeitliliini art覺racak ve daha yayg覺n hale geldikçe daha fazla insan覺 vejetaryen seçeneini seçmeye tevik edecektir. ”

Alvim ekledi: "Bu durumun öncelikle halk sal覺覺 üzerinde, ayn覺 zamanda uzun vadede ise hayvanlar ve çevre üzerinde önemli bir etki yarataca覺 tahmin ediliyor. Vegan nüfusun haklar覺n覺 desteklemek, bize göre insanlar覺 veganl覺覺 benimsemeleri için tevik etmek ve kampanya yapmak kadar önemlidir. ”

Dünyadaki Vegan Ve Etsiz Seçenekler

Tüketiciler, hayvansal ürünlerin tüketilmesinin sal覺k, çevresel ve etik sonuçlar覺n覺n daha fazla fark覺na vard覺kça, dünyadaki ülkeler daha fazla vegan ve vejeteryan g覺da talebini not al覺yor.

ABD'de New York, et tüketimini yüzde 50 oran覺nda azaltma sözü verdi ve Etsiz Pazartesi seçenekleri imdi ehirdeki her okulda sunuluyor. California'da, 6 milyon okul ça覺ndaki çocuk, Sal覺kl覺 襤klim Dostu Okul Öle Yemei Yasas覺 sayesinde, her gün bitki bazl覺 öünlere eriebildi.

Fransa'da, hükümet denemesi ile birlikte iki y覺l boyunca haftada en az bir kez etsiz öünler sunulmas覺 gerekmektedir ve Birleik Krall覺k'ta, ilkokullar Eylül 2018'de bir y覺l boyunca 3,1 milyon etsiz öün sunmay覺 taahhüt etti.

Kar amac覺 gütmeyen bir kurulu olan ProVeg, Birleik Krall覺k'taki School Plates program覺na istinaden “Okullar, örencilerinin erken yatan itibaren sal覺kl覺 beslenme al覺kanl覺klar覺 kazanmalar覺n覺 tevik etmede bütünleik bir rol oynayabilir ve School Plates program覺 mükemmel bir balang覺ç noktas覺d覺r” dedi.

Al覺nt覺: Vegan Options are Required by Law in Portugal


Beendiniz mi? Arkadalar覺n覺zla Payla覺n!

0
2 Payla覺m

0 Yorum

Bi癟im Se癟
Anket
襤nsanlara fikirlerini sor!
Yaz覺
Bildiklerini bizimle payla!
Liste
Bir liste olutur!