Vegan Se├ženekler Portekiz’de Yasa Gere─či Zorunlu

2016 y─▒l─▒nda Portekiz Vejetaryen Toplulu─ču (Associação Vegetariana Portuguesa), kamu kurum ve kurulu┼člar─▒n─▒n en az bir vegan seçene─čine hizmet etmesini talep ederek 15.000'den fazla imza toplad─▒. Yasa 2017 y─▒l─▒nda Portekiz parlamentosu taraf─▒ndan hayata geçirildi.

Tüm Portekiz okullar─▒, kantinler, üniversiteler, hastaneler, hapishaneler ve di─čer tüm kamu binalar─▒n─▒n yasal olarak bitki temelli yemek servisi yapmas─▒ gerekiyor. Üç sol parti, yasan─▒n onaylanmas─▒n─▒n ana nedenlerinden biriydi.

Associação Vegetariana Portuguesa sözcüsü Nuno Alvim ┼čunlar─▒ söyledi: “Özellikle vejetaryenlikten bahseden bir yasaya ilk defa sahip oldu─čumuz için, Portekiz'de bunun büyük bir dönüm noktas─▒ oldu─čunu dü┼čünüyoruz. Yeme al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒n çe┼čitlili─čini art─▒racak ve daha yayg─▒n hale geldikçe daha fazla insan─▒ vejetaryen seçene─čini seçmeye te┼čvik edecektir. ”

Alvim ekledi: "Bu durumun öncelikle halk sa─čl─▒─č─▒ üzerinde, ayn─▒ zamanda uzun vadede ise hayvanlar ve çevre üzerinde önemli bir etki yarataca─č─▒ tahmin ediliyor. Vegan nüfusun haklar─▒n─▒ desteklemek, bize göre insanlar─▒ veganl─▒─č─▒ benimsemeleri için te┼čvik etmek ve kampanya yapmak kadar önemlidir. ”

Dünyadaki Vegan Ve Etsiz Seçenekler

Tüketiciler, hayvansal ürünlerin tüketilmesinin sa─čl─▒k, çevresel ve etik sonuçlar─▒n─▒n daha fazla fark─▒na vard─▒kça, dünyadaki ülkeler daha fazla vegan ve vejeteryan g─▒da talebini not al─▒yor.

ABD'de New York, et tüketimini yüzde 50 oran─▒nda azaltma sözü verdi ve Etsiz Pazartesi seçenekleri ┼čimdi ┼čehirdeki her okulda sunuluyor. California'da, 6 milyon okul ça─č─▒ndaki çocuk, Sa─čl─▒kl─▒ ─░klim Dostu Okul Ö─čle Yeme─či Yasas─▒ sayesinde, her gün bitki bazl─▒ ö─čünlere eri┼čebildi.

Fransa'da, hükümet denemesi ile birlikte iki y─▒l boyunca haftada en az bir kez etsiz ö─čünler sunulmas─▒ gerekmektedir ve Birle┼čik Krall─▒k'ta, ilkokullar Eylül 2018'de bir y─▒l boyunca 3,1 milyon etsiz ö─čün sunmay─▒ taahhüt etti.

Kar amac─▒ gütmeyen bir kurulu┼č olan ProVeg, Birle┼čik Krall─▒k'taki School Plates program─▒na istinaden “Okullar, ö─črencilerinin erken ya┼čtan itibaren sa─čl─▒kl─▒ beslenme al─▒┼čkanl─▒klar─▒ kazanmalar─▒n─▒ te┼čvik etmede bütünle┼čik bir rol oynayabilir ve School Plates program─▒ mükemmel bir ba┼člang─▒ç noktas─▒d─▒r” dedi.

Al─▒nt─▒: Vegan Options are Required by Law in Portugal

─░lgili Makaleler

Yan─▒tlar