80ÔÇÖler ─░stanbul’unda Kurban Bayram─▒

80'ler ─░stanbul'un da Kurban Bayram─▒

Çocuklu─čumun geçti─či Merter'de her "bayram" hayvanlar bir iki hafta öncesinden bahçeye getirilir, kesilene dek beslenirdi. Biz çocuklar bu süreçte hayvanlara sar─▒l─▒r, onlarla sevgi ba─č─▒ kurard─▒k.

Gün geldi─činde hepsi birer birer ayaklar─▒ndan ve gözlerinden ba─član─▒r, mahalledeki tüm çocuklar─▒n gözü önünde bo─čazlar─▒ kesilerek öldürülürdü. Akabinde al─▒nlar─▒m─▒za çal─▒nan bir parmak kanlar─▒n─▒n toprak üzerinde olu┼čturdu─ču dereyi, derilerin h─▒zl─▒ b─▒çak darbeleriyle ve çeki┼čtirilerek yüzülmesi esnas─▒nda ç─▒kan sesleri, hayvanlar─▒n hala titreyen bedenlerinin ayaklar─▒ndan üflenerek ┼či┼čirildi─čini hat─▒rl─▒yorum. Iç organlar─▒ bir tarafa, derileri bir tarafa y─▒─čarlard─▒. Kokudan ö─čürmemize ra─čmen bütün bunlar─▒n yeti┼čkinler taraf─▒ndan tamamen normal say─▒lmas─▒na biz de i┼čtirak etmeye çal─▒┼č─▒rd─▒k.

Bir keresinde kocaman bir bo─čan─▒n kesim esnas─▒nda iplerden ve ellerden kurtulu┼ču, kafas─▒ sallanarak bahçede üççeyrek tur ko┼čtuktan sonra yere y─▒─č─▒lmas─▒, hâlâ akl─▒mdan ç─▒kmayan bir travmad─▒r.

Toplumsal bir ak─▒l tutulmas─▒ bütün bunlar. ─░nsan, içindeki ç─▒─čl─▒─ča kulak vermeye karar verdi─činde, y─▒llar boyu görmezden gelinmi┼č ufac─▒k bir çocuk buluyor ç─▒─čl─▒─č─▒n geldi─či yerde. Bu çocukla yüzle┼čmek hepimiz için her ┼čeyden daha zor.

Belki de o yüzden, insanlar vegan bilincinin bu yüzle┼čtirici etkisine direnç gösteriyorlar. O kap─▒ bir kez aç─▒ld─▒ m─▒, çorap sökü─čü gibi gelen zincirleme uyan─▒┼člar kar┼č─▒s─▒nda ç─▒ld─▒rmak i┼čten de─čil çünkü. Benli─čimizi üstüne kurdu─čumuz paradigman─▒n çökü┼čü. Sevgi denen ┼čeyin ba┼čtan sona yeniden tan─▒mlanmas─▒; Zor i┼č.

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar