“Ama Ben Yumurtas覺z Yaayamam” Dedikten 2 g羹n Sonra Nas覺l Vegan Oldum?

Beynimde bir d羹羹nce kutucuu vard覺 ve ben hangi anahtar覺n nas覺l a癟t覺覺n覺, ne zaman yeni bir kimlik kazand覺覺m覺 anlayamad覺m. "Tebrikler, yeni bir kimliiniz var!"


2 ay öncesine kadar asl覺nda birçok kii gibi vegan olman覺n çounlukla beslenme biçimiyle ilgili ütopik bir fikir olduu düüncesindeydim. Hayvansal ürün yemediimizde hayatta kalamayaca覺m覺z覺, vücudumuz için gerekli besin öelerini alamayaca覺m覺z覺 san覺yordum. Hatta birçok kiinin düündüü gibi; veganlar覺n, genelde evcil hayvan覺 olan ve hayvanlarla derin duygusal ba覺 olan insanlar覺n yaad覺覺 bir yaam biçimi olduuna inan覺yordum. 

襤lk Ayd覺nlanma

Kendini vegan tan覺mlayan bir arkada覺m覺n Instagram payla覺mlar覺 d覺覺nda bir vegan覺n yaant覺s覺na ahit olmam覺t覺m. O vegan arkada覺m覺n 8 Mart'ta paylat覺覺 hikaye serisi bana ilk defa vegan bak覺 aç覺s覺n覺n ne derece gerekli, ak覺lc覺 ve vicdani olabileceini göstermiti. Özetle hikaye serisi; kad覺n haklar覺n覺 savunman覺n dii ineklerin süt endüstrisinde gördüü muameleye de kar覺 ç覺k覺lmad覺覺 sürece eksik kalaca覺n覺 anlat覺yordu. Burada bir 覺覺k yand覺.

Doum günüm…

Birkaç ay sonra hayat覺mda ilk defa üniversiteden, liseden, iten, dernekten, yogadan vs. bütün sevdiim kiileri bir arada görmek istediim bir doum günü kutlamas覺 yapt覺m. Bir süredir görmediim sevdiklerimden koucu bir arkada覺m vegan bir yaama geçmiti ve orada birkaç saat bildiklerini ve tecrübelerini dinleme f覺rsat覺m覺z olmutu. Protein için hayvanlara ihtiyac覺m覺z olmad覺覺n覺, hayvansal ürünlerin kalp, damar, diyabet, kanser, tansiyon vb. hastal覺klara sebep olduunu, Bill Clinton'覺n vegan diyetle nas覺l ölümden döndüünü, endüstriyellemi hayvanc覺l覺覺n hayvanlara ve özgürlüklerine nas覺l zarar verdiini hatta hayvanc覺l覺覺n çevre kirliliinde, karbon sal覺n覺m覺nda, toprak kullan覺m覺nda, türlerin yok olma noktas覺na gelmesinde, kaynaklar覺n tükenmesinde ne derece etkili olduunu anlatt覺. Bir anda çok mant覺kl覺 gelen bu argümanlara az覺mdan ç覺kan ilk cümle "Ama ben yumurtas覺z yaayamam" oluvermiti. Evet, tek sebep bu kal覺yordu geriye: "Haz, lezzet, al覺kanl覺klar"

Üzerinden 2 gün geçti. 2. gün tavuk yemitim, tavuun tad覺ndan rahats覺z da olmad覺m; fakat o öle yemeinden sonra "Ben bunu daha fazla yapamayaca覺m" dedi içimdeki ses. 

Ve ben…

2 ayd覺r hiçbir hayvansal ürünün eksikliini hissetmeden, bitkisel beslenerek ya覺yorum. Kan deerlerim örnek olacak cinsten. Annemin hayat覺n覺 %90 deitirebildim, y覺llard覺r s覺n覺rda olan ve hiç yerinden oynamayan kolesterol seviyesi ilk defa, yaln覺zca 2 ayl覺k bir deiiklikle, orta seviyeleri dütü. 

Daha fazla yapamayaca覺m覺 söyleyen ses derinimden gelmiti. Kalbim ve beynim aras覺nda bir anlama olmutu. Geriye kalan sebepler çok saçmayd覺. Tüm bunlardan sonra anlad覺m ki; insan kendisi için deil, asl覺nda baka hayatlar için vegan oluyormu. Sürdürülebilir tek amac覺 buymu.

Tüm veganlar覺n bildii ama vegan olmayanlar覺n bilmedii, herkesin bakmas覺 gereken balang覺ç bilgi kaynaklar覺ndan baz覺lar覺:

Belgeseller: Sal覺k konusu için "What the Health", Çevre konusu için "Cowspiracy", Etik boyutu için "Earthlings"

Kitaplar: "襤nsan Neden Vegan Olur?", "Vegan Sal覺k", "Vegan Beslenme" 

Web siteleriwww.kolayvegan.com www.veganlik.org

Naçizane yemeklerimi ve örendiklerimi arivlediim Instagram sayfam: @vegonca www.instagram.com/vegonca


Beendiniz mi? Arkadalar覺n覺zla Payla覺n!

2
4 Payla覺m, 2 Beeni

0 Yorum

Bi癟im Se癟
Anket
襤nsanlara fikirlerini sor!
Yaz覺
Bildiklerini bizimle payla!
Liste
Bir liste olutur!