“Ama Ben Yumurtas─▒z Ya┼čayamam” Dedikten 2 g├╝n Sonra Nas─▒l Vegan Oldum?

2 ay öncesine kadar asl─▒nda birçok ki┼či gibi vegan olman─▒n ço─čunlukla beslenme biçimiyle ilgili ütopik bir fikir oldu─ču dü┼čüncesindeydim. Hayvansal ürün yemedi─čimizde hayatta kalamayaca─č─▒m─▒z─▒, vücudumuz için gerekli besin ö─čelerini alamayaca─č─▒m─▒z─▒ san─▒yordum. Hatta birçok ki┼činin dü┼čündü─čü gibi; veganlar─▒n, genelde evcil hayvan─▒ olan ve hayvanlarla derin duygusal ba─č─▒ olan insanlar─▒n ya┼čad─▒─č─▒ bir ya┼čam biçimi oldu─čuna inan─▒yordum. 

─░lk Ayd─▒nlanma

Kendini vegan tan─▒mlayan bir arkada┼č─▒m─▒n Instagram payla┼č─▒mlar─▒ d─▒┼č─▒nda bir vegan─▒n ya┼čant─▒s─▒na ┼čahit olmam─▒┼čt─▒m. O vegan arkada┼č─▒m─▒n 8 Mart'ta payla┼čt─▒─č─▒ hikaye serisi bana ilk defa vegan bak─▒┼č aç─▒s─▒n─▒n ne derece gerekli, ak─▒lc─▒ ve vicdani olabilece─čini göstermi┼čti. Özetle hikaye serisi; kad─▒n haklar─▒n─▒ savunman─▒n di┼či ineklerin süt endüstrisinde gördü─čü muameleye de kar┼č─▒ ç─▒k─▒lmad─▒─č─▒ sürece eksik kalaca─č─▒n─▒ anlat─▒yordu. Burada bir ─▒┼č─▒k yand─▒.

Do─čum günüm…

Birkaç ay sonra hayat─▒mda ilk defa üniversiteden, liseden, i┼čten, dernekten, yogadan vs. bütün sevdi─čim ki┼čileri bir arada görmek istedi─čim bir do─čum günü kutlamas─▒ yapt─▒m. Bir süredir görmedi─čim sevdiklerimden ko┼čucu bir arkada┼č─▒m vegan bir ya┼čama geçmi┼čti ve orada birkaç saat bildiklerini ve tecrübelerini dinleme f─▒rsat─▒m─▒z olmu┼čtu. Protein için hayvanlara ihtiyac─▒m─▒z olmad─▒─č─▒n─▒, hayvansal ürünlerin kalp, damar, diyabet, kanser, tansiyon vb. hastal─▒klara sebep oldu─čunu, Bill Clinton'─▒n vegan diyetle nas─▒l ölümden döndü─čünü, endüstriyelle┼čmi┼č hayvanc─▒l─▒─č─▒n hayvanlara ve özgürlüklerine nas─▒l zarar verdi─čini hatta hayvanc─▒l─▒─č─▒n çevre kirlili─činde, karbon sal─▒n─▒m─▒nda, toprak kullan─▒m─▒nda, türlerin yok olma noktas─▒na gelmesinde, kaynaklar─▒n tükenmesinde ne derece etkili oldu─čunu anlatt─▒. Bir anda çok mant─▒kl─▒ gelen bu argümanlara a─čz─▒mdan ç─▒kan ilk cümle "Ama ben yumurtas─▒z ya┼čayamam" oluvermi┼čti. Evet, tek sebep bu kal─▒yordu geriye: "Haz, lezzet, al─▒┼čkanl─▒klar"

Üzerinden 2 gün geçti. 2. gün tavuk yemi┼čtim, tavu─čun tad─▒ndan rahats─▒z da olmad─▒m; fakat o ö─čle yeme─činden sonra "Ben bunu daha fazla yapamayaca─č─▒m" dedi içimdeki ses. 

Ve ben…

2 ayd─▒r hiçbir hayvansal ürünün eksikli─čini hissetmeden, bitkisel beslenerek ya┼č─▒yorum. Kan de─čerlerim örnek olacak cinsten. Annemin hayat─▒n─▒ %90 de─či┼čtirebildim, y─▒llard─▒r s─▒n─▒rda olan ve hiç yerinden oynamayan kolesterol seviyesi ilk defa, yaln─▒zca 2 ayl─▒k bir de─či┼čiklikle, orta seviyeleri dü┼čtü. 

Daha fazla yapamayaca─č─▒m─▒ söyleyen ses derinimden gelmi┼čti. Kalbim ve beynim aras─▒nda bir anla┼čma olmu┼čtu. Geriye kalan sebepler çok saçmayd─▒. Tüm bunlardan sonra anlad─▒m ki; insan kendisi için de─čil, asl─▒nda ba┼čka hayatlar için vegan oluyormu┼č. Sürdürülebilir tek amac─▒ buymu┼č.

Tüm veganlar─▒n bildi─či ama vegan olmayanlar─▒n bilmedi─či, herkesin bakmas─▒ gereken ba┼člang─▒ç bilgi kaynaklar─▒ndan baz─▒lar─▒:

Belgeseller: Sa─čl─▒k konusu için "What the Health", Çevre konusu için "Cowspiracy", Etik boyutu için "Earthlings"

Kitaplar: "─░nsan Neden Vegan Olur?", "Vegan Sa─čl─▒k", "Vegan Beslenme" 

Web siteleriwww.kolayvegan.com www.veganlik.org

Naçizane yemeklerimi ve ö─črendiklerimi ar┼čivledi─čim Instagram sayfam: @vegonca www.instagram.com/vegonca

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar