Arturo: D├╝nyan─▒n En Mutsuz Hayvan─▒

     Etraf─▒n─▒ göremiyordu, neler oldu─čunu anlayam─▒yordu. Tek bildi─či, daha fazla burada olmak istemedi─čiydi. Art─▒k s─▒ca─č─▒ hissetmek istemiyordu. B─▒rakt─▒ kendini. 30 y─▒l süren bu i┼čkence art─▒k bitiyordu. Bedeni sonunda so─čumaya ba┼člad─▒; ölmü┼čtü.

     Arturo 1985 y─▒l─▒nda Amerika’da dünyaya geldi. Bir kutup ay─▒s─▒n─▒n Amerika’da ne i┼či mi var, çünkü biz orada olmas─▒n─▒ istedik. Sa─čl─▒kl─▒ bir erkekti, beyaz postu ve iri gövdesiyle bulundu─ču hayvanat bahçesinde büyük ilgi görüyordu. 8 ya┼č─▒na geldi─činde Arjantin’deki Mendoza Hayvanat Bahçesi’ne gönderildi. Arjantin’deki hava s─▒cakl─▒─č─▒n─▒n 40 dereceye kadar ç─▒kabilmesi ve Arturo’nun -40 derecede ya┼čamaya uyumlu bir bedene sahip olmas─▒ kimseyi ikinci kez dü┼čündürmedi. 

     Arturo’nun bedeni bu s─▒cak yerde ya┼čamaya uygun de─čildi. Onu burada hayatta tutan ┼čeyler; alan─▒nda bulunan küçük bir havuz ve partneri Pelusa’yd─▒. Küçük havuz s─▒ca─ča, Pelusa ise yaln─▒zl─▒─č─▒na iyi geliyordu. Günler geçtikçe Arturo’nun havuzu küçüldü, suyu so─čudu, buzlar─▒ eridi. Geriye serinlemesi için hiçbir imkan kalmam─▒┼čt─▒. 

     S─▒cak, her gün daha da katlan─▒lmaz bir hal al─▒yordu. Ziyaretçiler geliyor, ona gülümsüyor, ama ac─▒s─▒n─▒ umursam─▒yorlard─▒. Arturo, hayat─▒ daha ya┼čanmaz bir hal alamaz diye dü┼čünürken, tek arkada┼č─▒, tan─▒d─▒─č─▒ tek ki┼či olan Pelusa öldü. Onu hayatta tutan ┼čeyler yok olmu┼čtu art─▒k. S─▒cak, Pelusa’n─▒n ard─▒ndan tuttu─ču yasla birlikte her zamankinden daha çok yak─▒yordu.

     Günler geçmiyordu. Güne┼č sanki hiç batm─▒yordu. Arturo’nun bu ac─▒nas─▒ hali, insanlar─▒n dikkatini çekmeye ba┼člam─▒┼čt─▒. Onun Kanada’daki bir hayvanat bahçesine gönderilmesi için bir imza kampanyas─▒ ba┼člat─▒ld─▒. Payla┼č─▒lan görüntülerin de etkisiyle kampanya k─▒sa sürede büyük ilgi gördü. 1 milyondan fazla imza topland─▒. Fakat transfer hiçbir zaman gerçekle┼čtirilmedi. Mendoza Hayvanat Bahçesi Arturo’yu b─▒rakmak istemiyordu.

     Bu zavall─▒ kutup ay─▒s─▒, ziyaretçilerin gözdesiydi. Çünkü Arjantin’de bir tane daha kutup ay─▒s─▒ yoktu.  Hayvan hapishanesinin yöneticileri Arturo’nun s─▒rt─▒ndan para kazanmaya devam etmek için türlü bahaneler sundular. “Bak─▒c─▒lar─▒na çok al─▒┼čt─▒” ve “ya┼č─▒ dolay─▒s─▒yla bu yolculu─ču kald─▒ramaz” gibi bahanelerdi bunlar. ─░nsanlar imza toplamaya deva etti ama hiçbir ┼čey yap─▒lamad─▒. Artura ömrünün sonuna kadar orada kalacakt─▒. Bütün bunlar ya┼čan─▒rken Arturo y─▒llard─▒r yapt─▒─č─▒ tek ┼čeyi yap─▒yordu; hiçbir ┼čey. Depresyona girmi┼čti. S─▒cak ve üzüntü Arturo’yu bir zehir gibi etkiliyordu. Her gün biraz daha akl─▒n─▒ kaç─▒r─▒yordu.

     Ziyarete gelenler art─▒k ondan etkilenmiyordu. Ya┼čayan bir ceset gibi görünüyordu. Kutup ay─▒lar─▒ ortalama 18 y─▒l ya┼čarlard─▒ ama o 28 ya┼č─▒n─▒ geçmi┼čti. Ve çoktan “Dünyan─▒n en üzgün hayvan─▒” unvan─▒n─▒ alm─▒┼čt─▒. ─░┼čtah─▒ git gide kapan─▒yordu. Do─čru düzgün yemek yemiyordu. Art─▒k yapt─▒─č─▒ tek ┼čey; ileri geri yürümek ve ba┼č─▒n─▒ sallamakt─▒. Bu davran─▒┼č yo─čun stres alt─▒ndaki kutup ay─▒lar─▒nda görülür ve yava┼č yava┼č delirmenin i┼čaretidir.

     Arturo yava┼č yava┼č deliriyordu ve kimse bunu umursam─▒yordu. Onu so─čuk bir yere göndermeyi b─▒rak─▒n, biraz serinlemesi için en ufak çaba sarf edilmiyordu. Bedeni bu kadar s─▒ca─č─▒ ve stresi daha fazla kald─▒ramazd─▒. Sa─č gözü art─▒k göremiyordu. Zaten sol gözünü de açacak gücü kalmam─▒┼čt─▒. Koku da alam─▒yordu. Bedeni k─▒r─▒l─▒yordu. Çok fazla kilo vermi┼čti ve hiç olmad─▒─č─▒ kadar bitkindi. Neredeyse 23 y─▒ld─▒r buradayd─▒.

     ─░nsanlar Arturo’nun çok ac─▒ çekti─čini ve uyutulmas─▒ gerekti─čini söylüyordu. Hayvan hapishanesinin cevab─▒ “do─ča kendi yolunu bulur” oldu. Do─čas─▒na tamamen ayk─▒r─▒ bir ortamda 23 y─▒l esir tutulan Arturo için söylendi bu.

     Etraf─▒n─▒ göremiyordu, neler oldu─čunu anlayam─▒yordu. Tek bildi─či, daha fazla burada olmak istemedi─čiydi. Art─▒k s─▒ca─č─▒ hissetmek istemiyordu. B─▒rakt─▒ kendini. 30 y─▒l süren bu i┼čkence art─▒k bitiyordu. Bedeni sonunda so─čumaya ba┼člad─▒; ölmü┼čtü.

     Hayvanat bahçesi yönetimi Arturo’nun ölüm nedeninin kan dola┼č─▒m─▒ dengesizli─či oldu─čunu söyledi. Halbuki as─▒l nedenin dayan─▒lmaz s─▒cak ve stres oldu─ču ortadayd─▒. 2016’da güne┼čli bir Temmuz günü öldü Arturo. Güne┼čli bir temmuz günü.

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar