Bir Vegan Aktivizm Y├Ântemi Olarak, “Vigil”

Vigil, ─░talyanca vigilia kelimesinden ─░ngilizceye geçmi┼č bir kelime olup “uyan─▒k olma hali, bir amaç için uykusuz kalma, adanm─▒┼č bir seyir ya da inceleme hali” olarak tan─▒mlanabilir. Türkçede gece nöbeti ya da k─▒saca nöbet olarak kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ bulur. Vigil ilk olarak 2010 y─▒l─▒nda The Save Movement’─▒n kurucusu Anita Krajnc taraf─▒ndan hayvan özgürlü─čü mücadelesinde bir aktivizm yöntemi olarak kullan─▒lmaya ba┼članm─▒┼čt─▒r. 

─░smini 2019 y─▒l─▒nda Animal Save Movement olarak revize eden toplulu─ča üye 900 grup, 70 farkl─▒ ülkede faaliyet göstermektedir. Bar─▒┼čç─▒l bir aktivizm yöntemi olan Vigil s─▒ras─▒nda vegan gruplarca mezbahaya götürülmekte olan ineklerin, domuzlar─▒n, koyunlar─▒n veya tavuklar─▒n bulundu─ču kamyonlar durdurulup, yetkili ┼čah─▒stan onlarla vedala┼čmak için k─▒sa bir süre talep edilmektedir ve bu sürede onlara su verilerek ya da mümkün oldu─ču kadar yak─▒nla┼č─▒larak veda edilmektedir. Bu sürece “bear witness” denilmektedir ve tan─▒kl─▒─ča katlanma anlam─▒na gelmektedir. Çünkü kamyon kasalar─▒nda ta┼č─▒nan canl─▒ varl─▒klar─▒n ko┼čullar─▒ çok kötüdür, ölüme gittiklerini bilmektedirler ve onlarla göz göze gelmek, insanla insan d─▒┼č─▒ hayvan─▒ birbirinden ay─▒rmayan vegan aktivistler için hiç de kolay de─čildir. Ancak hat─▒rlanmas─▒ gereken bir gerçek vard─▒r: o da, bir yanda k─▒sa bir süre sonra can─▒n─▒ yitirecek bireyler varken, di─čer yanda vegan aktivistin kederi ya da rahats─▒zl─▒─č─▒ hiç de önemli de─čildir. 

Vigil mezbahaya giden kamyonlar─▒n önü kesilerek yap─▒labilece─či gibi ölümü bekleyen insan d─▒┼č─▒ hayvanlar─▒n esir tutulduklar─▒ mezbahalar ya da adak kurban kesim yerlerinde de yap─▒labilir. Esas olan ma─čdurla tan─▒─č─▒n göz göze gelmesidir.

Vigil iki amaca hizmet eder: ┼×ehir d─▒┼člar─▒nda kurulmu┼č mezbahalardan gelen haberler, foto─čraflar ve an─▒lar göz ard─▒ edilmeye çal─▒┼č─▒lan ┼čiddeti ve ac─▒y─▒ bir kez daha hayvansal ürün sat─▒n alarak buna katk─▒da bulunanlar─▒n bilgisine sunar. Di─čer yandan, ço─čunlu─ču büyük ┼čehirlerde do─čup büyümü┼č aktivistlerin etik nedenlerle ba┼člad─▒klar─▒ vegan mücadelenin özneleriyle belki de gerçek dünyada ilk kez tan─▒┼čmalar─▒na sebep olur. Hayvan adaleti için verilen mücadelede ma─čdurla tan─▒┼čmak aktivistlerin daha büyük güç ve kararl─▒l─▒kla yollar─▒na devam etmelerine zemin haz─▒rlar.

Leo Tolstoy’un sözlerinden esinlenilen vigil eylemlerinde sizleri de aram─▒zda görmek dile─čiyle: “Ba┼čka bir canl─▒n─▒n çekti─či eziyet size ac─▒ veriyorsa, eziyet görenden uza─ča kaçma arzusuna yenik dü┼čmeyin; tersine, daha yak─▒na gelin, ac─▒lar içinde olan canl─▒ya mümkün oldu─ču kadar yakla┼č─▒n ve ona yard─▒m etmeye çal─▒┼č─▒n.”

Türkiye’de üç merkezde Animal Save gruplar─▒ vard─▒r: Ankara, ─░stanbul ve ─░zmir. Facebook ya da ─░nstagram hesaplar─▒ndan kendilerine ula┼čabilir, bir sonraki “vigil”de kendilerine kat─▒lmak istedi─činizi iletebilirsiniz. E─čer ┼čehrinizde bir Animal Save grubu henüz kurulmam─▒┼čsa, kurmak için yine bu hesaplardan bize ula┼čabilirsiniz. 

─░lgili Makaleler

Yan─▒tlar