├ç├╝nk├╝ Bir Annenin ├ľp├╝c├╝─č├╝ ┼×ifal─▒d─▒r

Çok uzak diyarlarda, çok önce zamanlarda Bakanda ad─▒nda bir kad─▒n ya┼čarm─▒┼č. En büyük hayali bir çocu─čunun olmas─▒ym─▒┼č. Bir gün kabilesine elinde ölüm, yüzünde karart─▒ olan bir canavar dadanm─▒┼č. Kabile bu canavar─▒ uzak tutmak istedikçe, canavar ço─čalm─▒┼č. Bir süre sonra o kadar çok canavar olmu┼č ki kabile küçücük kalm─▒┼č. Mecburen bu koca ba┼čl─▒, ellerinde güne┼č olan canavarlara boyun e─čmi┼č kabile.

Canavarlar ba┼čta kabileye hiç zarar vermeden ya┼čamalar─▒na izin vermi┼č ancak sonra bir gün bilinmeyen bir nedenle kabileden dünyaya gelen ilk yavruyu annesinin elinden alm─▒┼člar ve kötülükle onu yaratt─▒klar─▒ güne┼če atm─▒┼člar. Bakanda bu duruma çok üzülmü┼č ve her gece o yavrunun sesini duymu┼č, kendi bebe─či henüz yokmu┼č ama ya olur da elimden al─▒rlar diye kayg─▒lanmaya ba┼člam─▒┼č. Derken bir gün, hiç ummad─▒klar─▒ bir anda, güzel bir bahar sabah─▒nda, daha henüz çi─č taneleri yapraklar─▒ndan dü┼čmemi┼čken, Bakanda bebe─čini dünyaya getirmi┼č. 

Karn─▒ndaki ilk titre┼čimi onunla hissetti─či için ona “Spanda” ismini vermi┼č. Spanda, yeryüzündeki ilk titre┼čim demekmi┼č. E┼č zamanlarda canavarlar─▒nda bir bebe─či olmu┼č. Onun ismini bilmedikleri için kabile ona “Ahimsa” demi┼č. Spanda daha dünyaya geleli ikinci günündeyken annesinden ayr─▒ tutulmu┼č. Sütünü içmesi için annesi canavarlara yalvarm─▒┼č ama canavarlar onu duymam─▒┼č bile. Gelip gidip Spanda’n─▒n sütünü çalm─▒┼člar annesinden, ona da hayatta kals─▒n diye bir avuç yemi┼č vermi┼čler. Zaman su gibi ak─▒p giderken Spanda büyümü┼č, kocaman olmu┼č ve nas─▒l oldu─ču bilinmez bir ┼čekilde, onunla ayn─▒ ya┼čta olan canavarlar─▒n çocu─ču Ahimsa ile çok yak─▒n arkada┼č olmu┼člar. Ahimsa sürekli gizli gizli kaçar Spanda’n─▒n yan─▒na gider onunla oyunlar oynar, canavarlar neler yapar anlat─▒rm─▒┼č. ─░ki farkl─▒ dil tek bir yürekte bulu┼čur kelimeler ile olmasa da gözler ile anla┼č─▒rlarm─▒┼č.

Spanda’n─▒n büyüdü─čünü farkeden canavarlar Spanda’ya köle olarak kendileri için çal─▒┼čmas─▒ gerekti─čini söylemi┼čler. Ba┼čta bunu reddetmi┼č Spanda ama sonucunda dövülmü┼č, ü┼čümü┼č, ─▒slanm─▒┼č, aç kalm─▒┼č, annesinin a─člay─▒┼č─▒n─▒, üzüntüsünü görmü┼č ve mecburen kabul etmi┼č. Ve o gün bir yemin etmi┼č “Gözümdeki par─▒lt─▒ gitmeden ad─▒m─▒n hakk─▒n─▒ verece─čim ve yeryüzüne bir titre┼čim getirece─čim” diye. Y─▒llarca çal─▒┼čt─▒rm─▒┼člar Spanda’y─▒, canavarlar─▒n i┼člerini yaps─▒n diye. 

Gel zaman git zaman Spanda’n─▒n vücudu yorgun dü┼čmü┼č, dayanamam─▒┼č bütün bu zulme. Ahimsa gelmi┼č yan─▒na ‘’ben ölüyorum son bir kez annemi göster bana” demi┼č. Ahimsa hemen gidip annesini al─▒p getirmi┼č Spanda’n─▒n. Annesi hemen koklam─▒┼č bebe─čini. Süt kokmas─▒ gerekirken ac─▒ kokuyormu┼č y─▒llarca ayr─▒ b─▒rak─▒ld─▒─č─▒ yavrusu. Sormu┼č Bakanda “ Ne oldu yavruma, daha ben hayattayken nas─▒l bu hale geldi yavrum” diye. Ahimsa cevap verecekken Spanda’n─▒n ç─▒─čl─▒─č─▒ araya girmi┼č. Bakanda hemen öpmeye ba┼člam─▒┼č yavrusunu. Ahimsa durdurmaya çal─▒┼čm─▒┼č onu “Çocu─čun ölüyor görmüyor musun? Nefessiz b─▒rakacaks─▒n” demi┼č. 

Spanda son nefesini verirken Ahimsa’ya ┼čunu söylemi┼č “Çünkü bir annenin öpücü─čü ┼čifal─▒d─▒r”. Ahimsa anlamam─▒┼č önce ama y─▒llar sonra farketmi┼č ne demek oldu─čunu. Bu hikayenin özü ┼čudur: Spanda yani ilk titre┼čim yeryüzüne gelir, Ahimsa yani ┼čiddetsizlik ile tan─▒┼č─▒r ve ┼čifa bir annenin yavrusunu öptü─čü sevgi ile ba┼člar, dünyaya yay─▒l─▒r.

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Palm Ya─č─▒ Nedir? Nas─▒l ├ťretilir? Neden Vegan De─čildir? Hayvanlara Ne Gibi Zararlar Verir ve Neden T├╝ketilmemelidir? ─░┼čte Palm Ya─č─▒ Sekt├Âr├╝ Ger├žekleri

Bilimsel ad─▒ 'Elaeis guineensis' olan ve bu palmiye a─čac─▒n─▒n meyvelerinden üretilen palmiye ya─č─▒, dayan─▒kl─▒, ucuz ve kolay ula┼č─▒l─▒r olmas─▒ nedeniyle günümüzün en çok kullan─▒lan bitkisel…

Yan─▒tlar