G├Âr├╝nmeyen H─▒rs─▒zl─▒k

Bal üretiminde ki gizli gerçekler.. Çok garip ar─▒lara ne yapabilirler ki? Türcü insanlar kendi ç─▒karlar─▒ için her┼čeyi yapabilirler. Sömürüyü bilmiyorsundur belki ama ö─črendikten sonrada durmuyorsundur. Beni sinir eden ┼čey bu. Bu kadar iç döktü─čüm yeter, sana sömürüyü anlataca─č─▒m. ┼×imdi yaln─▒zca yaz─▒ya odaklan, omm….

Gel gelelim bal nedir?

Bal, ar─▒lar─▒n so─čuk k─▒┼č günleri ya da zorlu hava ┼čartlar─▒nda tüketebilmeleri için yine ar─▒lar taraf─▒ndan ar─▒lar için haz─▒rlanan, onlar için gerekli ve onlara enerji veren tek besin kayna─č─▒d─▒r. Bu ar─▒lar, bal midesi denilen organlar─▒n─▒ doldurabilmek için çiçeklerden nektar toplarlar. Bal midesi denilen organlar─▒nda ise yarad─▒l─▒┼č itibariyle çiçeklerden toplad─▒─č─▒ nektariyi bala dönü┼čtürecek kimyasal enzimler vard─▒r. Koloniye döndükten sonra ar─▒lar taraf─▒ndan toplanan bu nektarlar di─čer ar─▒lar taraf─▒ndan çi─čnenerek ve kusularak bal yap─▒m süreci tamamlanm─▒┼č olur. Bu bal, k─▒┼č ay─▒ boyunca koloninin rahatl─▒─č─▒ için gereklidir.

Peki ya bal sofran─▒za nas─▒l geliyor?

 Ar─▒ yeti┼čtiricileri, ar─▒ k─▒yafetleri giyerek (Çünkü ar─▒lar ballar─▒n─▒ korurlar, sald─▒rmamalar─▒ için giyilir bu k─▒yafet. Hatta bazen ballar─▒n─▒ almaya çal─▒┼čan çiftçileri sokarken birçok ar─▒ can verir.) kovanda ki bal─▒ al─▒p yerine ar─▒lar için çok zararl─▒; asla ama asla balda ki ya─č, vitamin vb ihtiyaçlar─▒ olan besinleri alamayaca─č─▒ ┼čeker ikamesi b─▒rak─▒l─▒r. Bu s─▒rada ar─▒lar ise kaybettikleri ballar─▒ tekrar elde etmek için çal─▒┼č─▒rlar. Ayr─▒ca bal ar─▒lar─▒, daha fazla verim al─▒nacak ┼čekilde özel olarak yeti┼čtirilmektedir. Bu seçici yeti┼čtirme, gen havuzu popülasyonunu daraltarak, hastal─▒klara ve ölümlere yol aç─▒yor. Kovanlara yerle┼čtiren ithal ar─▒lar─▒n da hastal─▒klara yol açabildi─či biliniyor. Bu hastal─▒klar daha sonra di─čer polen ta┼č─▒y─▒c─▒lara(ku┼člar, böcekler, vb.) da s─▒çrayabiliyor. 

┼×imdi anlataca─č─▒m konu yine ticari amaçl─▒ sömürüdür. Baz─▒ ar─▒ yeti┼čtiricileri, kraliçe ar─▒n─▒n kovan─▒ terk edip ba┼čka yerde yeni bir koloni kurmas─▒n─▒ önlemek için, kraliçenin kanatlar─▒n─▒ kesiyor. Her ticari endüstride oldu─ču gibi ar─▒c─▒l─▒kta da öncelik her zaman daha fazla kar elde etmektir.

Veganlar neden bal tüketmez?

Veganlar─▒n neden bal tüketmedi─čine gelince; biz veganlar insanlar─▒n hayvanlar üzerinde herhangi bir hakk─▒ olmad─▒─č─▒n─▒ savunuruz ve hayvan özgürlü─čünü isteriz. Vegan birey, hayvan sömürüsü olan, hayvan ürünü olan hiçbir ┼čeyi kullanmaz. K─▒sacas─▒ bir vegan için ar─▒ ile inek aras─▒ndaki tek fark boyutlar─▒d─▒r. Ar─▒ yaln─▒zca biraz daha küçüktür, inek biraz daha büyük… ─░kisinin de ya┼čam özgürlü─čü e┼čittir. ─░nek ve ar─▒ aras─▒nda ki farktan bahsettim, peki insanlar ve ar─▒lar aras─▒nda ki fark? Biz insanlar─▒n da ar─▒lardan bir fark─▒ var. Biz bal ve bal ürünü tüketmeden ya┼čayabiliriz. Ama ar─▒lar? Evet, bu yaz─▒dan sonra ve kendinizi tatmin edecek bilgileri, videolar─▒ ara┼čt─▒rd─▒ktan sonra tahmin edersiniz ki bal olmadan ar─▒lar ya┼čayamaz. Ar─▒lar ballar─▒ kendileri için kendileri üretirler ve insanlar bunu görmezler. Ya sen insanlar─▒n ar─▒lara zulmünü gördün mü?.. Bu eme─čin arkas─▒nda ki zulmü görmemek mümkün mü?

Ar─▒lara nas─▒l destek olabiliriz?

Tabii ki de bal ve bal ürünü tüketmeyerek. Onlar yerine pekmez, tahin, çe┼čitli reçeller, agave ┼čurubu… 

"Bu sömürüsüz düzene al─▒┼čt─▒kça kendi kendinize alternatif olu┼čturabileceksiniz." Hivda'dan size özlü söz, bu sözümün alt─▒na imzam─▒ atar─▒m:)

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar