Malish: Beyni D─▒┼čar─▒da Bi’ Maymun

Malish: Beyni D─▒┼čar─▒da BiÔÇÖ Maymun

     ─░srail'de bir primat üretim çiftli─činde dünyaya geldi Malish. 2001'de Kudüs'teki Hebrew Üniversite Laboratuvar─▒ taraf─▒ndan, bir t─▒bbi ara┼čt─▒rma için o ve 3 di─čer maymun sat─▒n al─▒nd─▒. Dizginleme sandalyesine ba─čland─▒lar. Daha 10 ayl─▒kt─▒lar, ve yeni hayatlar─▒ ba┼čl─▒yordu.

     ─░lerleyen aylarda o sandalyelerden pek kalkabildikleri söylenemez. Devaml─▒ açl─▒k ve susuzluk s─▒n─▒r─▒nda tutuldular; çünkü çal─▒┼čanlara direnmeleri i┼čleri zorla┼čt─▒r─▒yordu. Ba┼člang─▒ç için, bilinçleri aç─▒kken testere ile kafalar─▒ aç─▒ld─▒ ve beyinlerine elektrotlar tak─▒ld─▒.

     Bu ara┼čt─▒rma pek çok kez ba┼čka maymunlarda da yap─▒lm─▒┼č. Ara┼čt─▒rmadan k─▒sa süre sonra maymun deneylerini kaydettikleri bütün kasetler yok edilmi┼č. Yanl─▒┼č bir ┼čey yapt─▒klar─▒n─▒ fark etmi┼č olmal─▒lar. Neyse ki gizli kamera görüntüleri hala internette dola┼č─▒yor. 

     Malish'in nas─▒l öldü─čünü bulamad─▒m. Tahmin edebiliriz ki açl─▒ktan ve ac─▒dan ölmü┼č olmal─▒. Raporda; maymunlar─▒n, resimleri s─▒ra numaralar─▒na göre kategorize etme e─čiliminde olduklar─▒na, ve daha çok deney gerekti─či sonucuna var─▒lm─▒┼č. Bu sonucun saçmal─▒─č─▒ ve i┼če yaramazl─▒─č─▒ sizi ┼ča┼č─▒rtmas─▒n; ayvan deneylerinden elde edilen sonuçlar a┼ča─č─▒ yukar─▒ bu kadar kullan─▒┼čl─▒ olur.

     Kasetlerde, Malish üzerinde deney yapan ara┼čt─▒rmac─▒lardan birinin kurdu─ču bir cümleye dikkat çekmek istiyorum; "akla gelebilecek her türlü saçmal─▒─č─▒ yapt─▒k, sadece yapabiliyoruz diye".

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar