Mezbaha ├çal─▒┼čanlar─▒n─▒n Psikolojisi

Dünyada, mezbaha duvarlar─▒n─▒n arkas─▒nda her saniye 3000 hayvan kesiliyor. Peki yedi─čimiz lahmacunlar─▒n, böreklerin, burgerlerin, dönerlerin içindeki bu hayvanlar─▒ kim öldürüyor?

Mezbaha çal─▒┼čanlar─▒ günde 16 saate ula┼čan vardiyalarda her üç saniyede bir hayvan öldürmekte..

Ac─▒s─▒n─▒ ve korkusunu do─črudan gözlemledikleri hayvanlar─▒ günlük bir rutin içinde öldürmenin psikolojik yüküyle ┼čiddete duyars─▒zla┼čma, ki┼čilik bölünmesi, PTSD emareleri gösteriyorlar. 

Bir ara┼čt─▒rmaya göre et yiyen ki┼čilerin %85'─░nin hayvanlar─▒n öldürülmesine* tan─▒k olmaktan kaç─▒nd─▒─č─▒ görülmü┼č. (1)

A┼ča─č─▒daki istatistikler (2) ise mezbaha çal─▒┼čanlar─▒n─▒n say─▒s─▒yla tecavüz suçlar─▒ aras─▒ndaki paralelli─če i┼čaret ediyor. 

Kriminoloji Profesörü Amy Fitzgerald’─▒n 2009 tarihli ara┼čt─▒rmas─▒nda, mezbaha çal─▒┼čanlar─▒n─▒n say─▒s─▒ artt─▒kça, suç oranlar─▒n─▒n da yükseldi─či gösterilmi┼č. Ara┼čt─▒rmada dikkat çeken bir ba┼čka nokta, mezbaha aç─▒lan yerlerde suç oran─▒n─▒n önemli ölçüde yükselmesi.

* https://www.youtube.com/watch?v=zLZY_5dBwnA&t=293s

1. https://www.dayanismafed.org/insan-haklari-ve-et-sut-endustrisi-arkasindaki-hak-ihlalleri/

2. https://www.semanticscholar.org/paper/Slaughterhouses-and-Increased-Crime-Rates-Fitzgerald-Kalof/c25b6548f45e63b0091bcd3816b9f6474fa9ee25

─░lgili Makaleler

Palm Ya─č─▒ Nedir? Nas─▒l ├ťretilir? Neden Vegan De─čildir? Hayvanlara Ne Gibi Zararlar Verir ve Neden T├╝ketilmemelidir? ─░┼čte Palm Ya─č─▒ Sekt├Âr├╝ Ger├žekleri

Bilimsel ad─▒ 'Elaeis guineensis' olan ve bu palmiye a─čac─▒n─▒n meyvelerinden üretilen palmiye ya─č─▒, dayan─▒kl─▒, ucuz ve kolay ula┼č─▒l─▒r olmas─▒ nedeniyle günümüzün en çok kullan─▒lan bitkisel…

Yan─▒tlar