S├╝t Ger├že─či- Ya┼čam Protestosu

Merhaba, köpek seviyor ve hayvansal ürün tüketerek hayvansever oldu─čunu söylüyor ya da yere çöp atmayarak çevreci oldu─čunu söylüyorsan beni iyi dinle.

Neden süt içmiyorum?

 ─░nek sütünün amac─▒n─▒n asl─▒nda bir yavru ine─čin büyümesini sa─člad─▒─č─▒n─▒ anlamaya ba┼člad─▒─č─▒mda süt içmeyi b─▒rakt─▒m. Yavru bir inek 2 y─▒ldan az bir sürede 90 kilodan 2000 kilograma ç─▒kmal─▒ ve bunu sa─člayan ┼čey onun annesinin sütü.

Süt Gerçekleri

 Süt markalar─▒, sa─čl─▒kl─▒ olmak için günde 3 bardak süt içilmesi gerekti─čine sizi ikna etmek için süt kampanyalar─▒nda milyonlar harcad─▒. Çiftlikte ko┼čan hayvanlar sevimlidir ama size süt ve di─čer süt ürünlerinin çirkin yüzünü anlatmazlar. daha do─črusu anlatamazlar. Reklamlar─▒ yapan ki┼čilerin çal─▒┼čmalar─▒na göre kemik kütlesi üzerindeki ana etkiler genetik, hormonal yap─▒, mekanik yükleme ve kalsiyum al─▒m─▒d─▒r. Bu, kontrolünüz olan tek faktörün kalsiyum al─▒m─▒ oldu─ču anlam─▒na gelir. Kalsiyum elde etmenin en iyi yolunun süt içmek oldu─čuna inanman─▒z─▒ istiyorlar, ancak süt içmeden de kalsiyum alabilece─činiz daha iyi besinler mevcuttur. Lahana, barbunya fasulyesi, siyah fasulye, roka, ─▒spanak ve brokolinin kalorisi sütten daha iyi kalsiyum verir. Ayr─▒ca o kadar sa─čl─▒kl─▒ yan─▒ gösterilirken (evet sa─čl─▒kl─▒ ama yaln─▒zca buza─č─▒lar için sa─čl─▒kl─▒) sa─čl─▒ks─▒z yan─▒ gösterilmez. Kalça k─▒r─▒─č─▒ ve osteoporoz, süt tüketimi yüksek popülasyonlarda çok daha yayg─▒nd─▒r. Amerikal─▒ kad─▒nlar, Yeni Gine'deki kad─▒nlara göre ineklerin 32 kat─▒ süt tüketiyor, ancak k─▒r─▒lan kalça say─▒s─▒n─▒n 47 kat─▒. (Çin Çal─▒┼čmas─▒, farkl─▒ ülkeler için kalça k─▒r─▒─č─▒ oranlar─▒ ile kalsiyum al─▒m─▒ aras─▒ndaki ili┼čkiyi gösteren, sayfa 209'da harika bir çizelgeye sahiptir.)

Sütü Neden B─▒rakmal─▒y─▒z?

1) ─░nekler yavrular─▒n─▒ beslemek için süt üretir, ancak süt endüstrisinde bulunan yavrular sadece 1 günlükken annelerinden ayr─▒lmak zorunda kal─▒rlar. Anne ineklerin sütünü insanlar içsin diye yap─▒l─▒r bu eylem.

2) ─░nekler, normal ┼čartlarda 25 y─▒l ya┼čayabilirler ve yaln─▒zca 8-9 y─▒l süt üretebilir. Bununla birlikte, fabrikada ki hayvanlar─▒n süt üretmesi için t─▒pk─▒ bir insan gibi do─čum yapmas─▒ yani bir yavruya sahip olmas─▒ gerekir. Hiçbir endüstri hayvan─▒ çime sal─▒p keyfine göre çiftle┼čmesini beklemez. Bunu ekonomi ve siz insanlar için kendisi yapmal─▒d─▒r. Tohumlama dedikleri yöntem ile hayvan─▒n anüsüne bo─ča veya erkek inek dölü yerle┼čtirilir. Hayvan do─čum yapar ve süt elde edilir. Sonra tekrar tohumlama i┼člemi gerçekle┼čir, sonra tekrar süt elde edilir. Ve bu inek daha 7 ya┼č─▒nda.. Belki insan olsayd─▒ bunun için tecavüz veya çocuk istismar─▒ derdik. Peki ne oldu bu ine─čin çocuklar─▒na? Do─čan bir yavrusu di┼čiydi. Annesinin kaderini ya┼čamas─▒ için ufak bir alanda, belki boynunda zincir ile annesinden uzakta farkl─▒ takviyelerle beslendi veya buna zorland─▒. Do─čan di─čer yavrusu erkekti. Süt endüstrisinde bir de─čeri yoktu bu hayvan─▒n, t─▒pk─▒ normal hayat─▒n─▒zda de─čeri olmad─▒─č─▒ gibi… Ne yapacaklar bu hayvana? Hemen söylüyorum. Kutu kadar bir alanda a─č─▒r kans─▒zl─▒k hastal─▒─č─▒na yakalan─▒ncaya kadar demir eksikli─či diyetiyle beslenecek çünkü siz insanlar etinin tad─▒n─▒ böyle daha çok seviyorsunuz, zaten sonu mezbaha. Sen bu sat─▒rlar─▒ okurken anne inek bitap dü┼čmü┼č, memelerini tahri┼č eden süt makinas─▒n─▒ tekmelemek istiyor ama ona bile hali yok. Art─▒k do─čum yapamaz ve süt endüstrisi onu istemiyor. Sonu mezbaha.

3) Bir ─░ngiltere ara┼čt─▒rmas─▒, düzensiz kalp at─▒┼č─▒, ast─▒m, ba┼č a─čr─▒s─▒, yorgunluk ve sindirim sorunlar─▒ olan ki┼čilerin süt içmeyi b─▒rakt─▒ktan sonra sa─čl─▒klar─▒nda belirgin ve genellikle tam iyile┼čmeler gösterdi─čini göstermi┼čtir. Bu, özellikle enflamatuar ko┼čullar ve otomatik ba─č─▒┼č─▒kl─▒k hastal─▒klar─▒yla ya┼čayan insanlar için geçerlidir. 

4) Kanserde en büyük faktörse ya─č, a┼č─▒r─▒ östrojen ve hayvansal proteindir. Süt üçünü de verir.

5) Hayvan endüstrisi do─čay─▒ katleder. Örne─čin Kaliforniya’da, Amerika’n─▒n en büyük süt üreten devleti olan mand─▒ra çiftliklerinden gelen gübre, yüzlerce kilometrekare yeralt─▒ suyu, nehir ve akarsular─▒ zehirledi. Eyalette süt çiftli─čindeki 1 milyondan fazla inekten her biri günlük 18 galon gübre salg─▒lar. Iklim neden bu kadar kötüye gidiyor dersiniz?

Süt hakk─▒nda daha fazla bilmek istiyor ya da vegan olmak istiyorsan─▒z;

• T. Colin Campbell taraf─▒ndan yap─▒lan Çin Çal─▒┼čmas─▒

•Alicia Silverstone'dan Kibar Diyet  

• Kim Barnouin'den S─▒ska Kaltak

• Neal Barnard'dan Peynir Tuza─č─▒

kitaplar─▒n─▒ okuman─▒z─▒ tavsiye ederim. 

• Earthlings

• Domino

• What the health

• Cowspiracy 

•Gary Yourafsky- Hayat─▒n─▒zda Duyaca─č─▒n─▒z En Iyi Konu┼čma

• James Wildman- Sizden Bir S─▒r Gibi Saklanan Gerçekler

videolar─▒n─▒ izlemenizi tavsiye ederim.

2 hafta Süt Ürünsüz  Ya┼čam Protestosu

Bunu yaparak kendinizi bu düzene al─▒┼čt─▒rmaya ne dersiniz? Var m─▒s─▒n─▒z?

•Tüm süt ve süt ürünlerini 15 gün boyunca tüketmeyi b─▒rak─▒n.

•Süt ve süt ürünleri isteklerinizi, öldürüp tecavüz etmeyen ürünlerle giderin. (içindekileri okuyun – birçok süt içermeyen peynir ürünleri vard─▒r. Migros gibi büyük marketlerde bulabilir, internetten sipari┼č verebilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa kendiniz yapabilirsiniz, bu maddi aç─▒dan biraz daha uygun olabilir.)

• Salatalar─▒n─▒z için; tofu, yaprakl─▒ ye┼čillikleri, soya, deniz sebzelerini, fasulyeleri, tohumlar─▒ ve kuruyemi┼čleri kullabilirsiniz.

•Soya, badem, pirinç (sütlaç yap─▒m─▒ çok güzel oluyor), f─▒nd─▒k, hindistan cevizi, veya kenevir gibi di─čer süt türleriyle denemeler yap─▒n.

•Bonus hayvan kurtarma görevi: Et ve yumurtalar─▒ da b─▒rak─▒n. Yumurtalar teknik olarak süt de─čildir, ama bir tavuk dölüdür ve bu i─črenç bir ┼čey. Et ise zaten bir ceset.

Lütfen bu zorlu─ča (sizin için zorluk ama bir hayvan için kurtulu┼č) haz─▒rsan─▒z, hemen deneyin ve hayvansal ürün içermeyen bir ya┼čam─▒n sonuçlar─▒n─▒ hissetti─činiz zaman bana bunu anlat─▒n. Ya┼čayaca─č─▒n─▒z ┼čeyleri ve ruh halinizi merak ediyor olaca─č─▒m. Sömürüsüz günlere, ho┼čçakal─▒n ­čÉú

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar