Topsy: En ─░nsani Yolla ├ľld├╝r├╝len Fil

      Olacaklar─▒ izlemek için 1500’den fazla insan toplanm─▒┼čt─▒. Bu kalabal─▒─č─▒n ortas─▒nda da bir fil duruyordu. Herkes merakl─▒ gözlerle file bak─▒yordu; fil de yorgun ve korkulu gözlerle etraf─▒na bak─▒yordu.

Fil: Topsy

      1875 y─▒l─▒nda dünyaya geldi fil Topsy. ─░smini, bir roman─▒ndaki köle k─▒zdan ald─▒. Tabi bu ismi almadan önce fil tüccarlar─▒ taraf─▒ndan kendi hayat─▒ndan kopar─▒l─▒p, yeni esir hayat─▒na ba┼člamas─▒ gerekiyordu, öyle de oldu. Topsy’yi annesinden ay─▒ran fil tüccarlar─▒, onu Amerika’daki Forepaugh Sirki’ne satt─▒. Topsy uzun y─▒llar boyunca bu sirkte esir tutulacak ve izleyicileri e─člendirmeye zorlanacakt─▒. ┼×iddet görecekti, aç b─▒rak─▒lacakt─▒. Bilirsiniz, standart hayvan e─čitme yöntemleri i┼čte.

Fil: Topsy

      Topsy, ya┼č─▒ ilerledikçe “kötü fil” unvan─▒n─▒ kazanm─▒┼čt─▒. Çünkü ona zarar veren bak─▒c─▒lar─▒na kar┼č─▒l─▒k vermekten çekinmemi┼čti. En son, bir gece sarho┼č bak─▒c─▒s─▒ Topsy’nin yan─▒na gelip yanan bir sigaray─▒ hortumundan içeri sokmaya cal─▒┼č─▒nca, Topsy bak─▒c─▒s─▒n─▒ öldürdü. ─░tibar─▒n─▒ dü┼čünen sirk, art─▒k Topsy’yi elinde tutmak istemedi ve onu Luna Park’a satt─▒. Henüz in┼čas─▒ tamamlanmam─▒┼č olan bu e─člence park─▒n─▒n yetkilileri, Topsy’yi a─č─▒r ta┼č─▒ma i┼člerinde çal─▒┼čt─▒rd─▒lar.

Fil: Topsy

      Bir gün, Topsy yine a─č─▒r malzemeler ta┼č─▒maya zorlan─▒yordu. Fakat çok yorgundu ve yükü çok a─č─▒rd─▒. Sonra polis geldi ve Topsy’nin bak─▒c─▒s─▒n─▒ “fili, keskin nesneler kullanarak yürütmeye çal─▒┼čmaktan” gözalt─▒na ald─▒. Bak─▒c─▒ serbest b─▒rak─▒ld─▒, ve bir gün sarho┼č olup Topsy’yi kullanarak polis karakoluna girmeye çal─▒┼čt─▒, ba┼čaramad─▒. Luna Park bak─▒c─▒y─▒ kovdu, ve Topsy’den kurtulma karar─▒ ald─▒. Fakat kötü ününden dolay─▒ kimse Topsy’yi sat─▒n almak istemiyordu. Park, Topsy’yi öldürme karar─▒ ald─▒. Fakat o zamanlarda bir fili öldürmek hiç de kolay de─čildi. Önce onu asmay─▒ dü┼čündüler, fakat hayvan refahç─▒lar─▒ buna kar┼č─▒ ç─▒kt─▒. Daha “insani” bir idam yolu aramaya koyuldular ve cevab─▒ bulmalar─▒ uzun sürmedi.

      Topsy’yi elektrik ak─▒m─▒ ile öldüreceklerdi. Bu yöntem hem en insani yöntem olarak kabul edildi, hem de birçok ki┼činin ilgisini çekti. Topsy New York’ta idam edilece─či 4 Ocak 1903 gününü beklemeye koyuldu ve o gün de geldi çatt─▒. Topsy, Luna Park’─▒n içinde kurulmu┼č olan idam platformuna getirilmek üzere kafesinden ç─▒kar─▒ld─▒. Biraz yol ald─▒ktan sonra art─▒k Topsy ile ölümü aras─▒nda sadece bir köprü duruyordu. Topsy bu köprüye ad─▒m atmad─▒.

Fil: Topsy

      Yetkililer ne yaparsa yaps─▒n Topsy’yi ölümüne götürecek olan köprüden geçiremiyorlard─▒. Onlar da, ölümü ona getirmeye karar verdiler. Kurulu düzenekler topland─▒ ve Topsy’nin bulundu─ču yere ta┼č─▒nd─▒, idam─▒ gerçekle┼čtirmek üzere tekrar kuruldu.

Fil: Topsy

      Topsy düzene─če s─▒k─▒ca ba─čland─▒. Ölece─činden emin olmak istiyorlard─▒, bu sebeple bo─čaz─▒na s─▒k─▒ halatlar dolad─▒lar ve zehirli havuçlar yedirdiler. Her ┼čey haz─▒r oldu─čunda da, idam gerçekle┼čti. Büyük bedeni, üstünden geçen 6600 Volt’luk elektrikle beraber yere devrildi.

Fil: Topsy

      Bir fil, 1500 ki┼činin merakl─▒ ve heyecanl─▒ bak─▒┼člar─▒ aras─▒nda ac─▒lar içinde öldürüldü. Ya┼čamak zorunda b─▒rak─▒ld─▒─č─▒ hayat─▒ ve neden öldürüldü─čünü muhtemelen hiç anlamad─▒. 28 y─▒l süren korku ve ac─▒ art─▒k sona ermi┼čti, hayat─▒yla birlikte.

Fil: Topsy

      Notlar: 

      ─░ddialara göre Topsy’yi alternatif ak─▒m ile öldüren ki┼či Thomas Edison’du. Edison do─čru ak─▒m─▒ savunuyordu; k─▒sa zaman önce kaybetti─či “Ak─▒mlar Sava┼č─▒”n─▒n kazanan─▒ olan Tesla ise alternatif ak─▒m─▒ savunuyordu. Baz─▒lar─▒ Edison’un, alternatif ak─▒m─▒n ne kadar tehlikeli oldu─čunu göstermek için bu fili kulland─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Baz─▒lar─▒ da, Edison’un olayla hiçbir ilgisi olmad─▒─č─▒n─▒, idam s─▒ras─▒nda orada bulunmad─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Hangisi do─čru bilmiyorum. Zaten bunun bir önemi de yok.

 Thomas Edison

      Topsy’yi birisi ya da birileri öldürmedi, bir dü┼čünce öldürdü; hayvanlar─▒n bizim için var oldu─ču dü┼čüncesi. Ve bu dü┼čünce yüzünden öldürülen hayvanlar─▒n katili "baz─▒ insanlar" de─čil; hepimiziz.

Edison Film ┼×irketi, Topsy'nin idam─▒n─▒ kaydetti ve ayn─▒ y─▒l bir k─▒sa film olarak yay─▒nlad─▒. K─▒sa filmin YouTube linki: https://www.youtube.com/watch?v=NoKi4coyFw0&t=6s&has_verified=1

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Yan─▒tlar