Tavuk Yumurtas覺n覺n Pabucu Dama At覺l覺yor: Pek Yak覺nda!


San Fransisco’da kurulmu olan ve yumurtas覺z mayonezin üreticisi JUST adl覺 firma üretime geçtii Eylül’den bu yana üç ay içinde, 2 milyon vegan yumurta satt覺. irketin kurucusu ve CEO’su Josh Tetrick sosyal medyada markalar覺n覺 öyle tan覺tt覺 “Büyük bir kilometre ta覺: 2 milyonun üzerinde yumurta (tavuksuz) sat覺ld覺. Teekkürler #justegg!” Sat覺 rakamlar覺 ABD, Hong Kong ve Singapur’dan gelmekteydi. 

Time dergisinin “2018’in Sürdürülebilir En Zekice Ürünleri” listesinde yer elen JUST Yumurta, JUST’覺n en son piyasaya sürdüü perakende ürün. S覺k覺labilir bir ie içinde paketlenen s覺v覺 vegan yumurta ma fasulyesinden üretiliyor ve yumurta gibi piiriliyor. Piyasaya sürüldüü Eylül 2018’den yana ürünün çok rabet gördüü, hatta baz覺 yerlerde tavuk yumurtalar覺ndan fazla sat覺ld覺覺 söyleniyor.

Tetrick, Livekindly’ye öyle bir beyanda bulundu. “Bu s覺ra d覺覺 sat覺 verileri görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Her zaman söylediimiz gibi, iyi insanlar覺n ‘iyi’ yemekler yemelerini kolaylat覺racak olursan覺z onlar da yiyeceklerdir” 

Vegan Yumurta 襤kamesi Geleneksel Tavuk Yumurtas覺 Endüstrisine Bir Tehdit Oluturuyor

Son verilere göre bitkisel yumurta ikamesi pazar覺n覺n 2028’de 1,63 milyon dolarl覺k bir ciroya ulamas覺 bekleniyor. Geleneksel al覺veri al覺kanl覺klar覺ndaki deiiklik ku gribi vakalar覺ndaki art覺覺n yan覺 s覺ra yumurtan覺n yüksek kolesterol içermesiyle ilgili sal覺k endieleri neticesinde gerçekleiyor. Tavuk yumurtas覺 endüstrisinin çevreye olan etkisi de dier bir endie. 襤spanya’daki Orviedo Üniversitesi’nin yapt覺覺 bir arat覺rmaya göre, bir düzine yumurtan覺n karbon ayak izi sütün çevreye olan etkisiyle eit.

Dier yandan giderek daha fazla say覺da tüketici fabrika çiftliklerin insan ve hayvanlar覺 ne denli olumsuz etkiledikleri hakk覺nda bilinç kazan覺yor. Tavuklar覺n ciddi sal覺k sorunlar覺 ve zihinsel stresleri mevcut, dier yanda fabrikada doan erkek civcivler s覺kl覺kla f覺rlat覺l覺p at覺l覺yor veya henüz canl覺yken k覺yma makinelerinde öütülüyorlar. Geçen y覺l yumurta çiftliklerinde kal覺c覺 bir i ve eitim sözü kisvesi alt覺nda insan kaçakç覺l覺覺 yap覺ld覺覺n覺n ortaya ç覺kar覺ld覺覺 bir belgesel yay覺mland覺, belgeselde baz覺 çal覺anlar覺n 14 ya覺nda olduu belgelenmekteydi. 

JUST Yumurta u an için sadece Amerika Birleik Devletleri’nde bulunmakta ama Avrupa’da sat覺覺n覺n çok yak覺nda olmas覺 bekleniyor.

Yaz覺n覺n orijinal: https://www.livekindly.co/just-vegan-egg-2-million-liquid-eggs-without-chickens-3-months/


Beendiniz mi? Arkadalar覺n覺zla Payla覺n!

1
25 Payla覺m, 1 Beeni

0 Yorum

Bi癟im Se癟
Anket
襤nsanlara fikirlerini sor!
Yaz覺
Bildiklerini bizimle payla!
Liste
Bir liste olutur!