Tavuk Yumurtas─▒n─▒n Pabucu Dama At─▒l─▒yor: Pek Yak─▒nda!

San Fransisco’da kurulmu┼č olan ve yumurtas─▒z mayonezin üreticisi JUST adl─▒ firma üretime geçti─či Eylül’den bu yana üç ay içinde, 2 milyon vegan yumurta satt─▒. ┼×irketin kurucusu ve CEO’su Josh Tetrick sosyal medyada markalar─▒n─▒ ┼čöyle tan─▒tt─▒ “Büyük bir kilometre ta┼č─▒: 2 milyonun üzerinde yumurta (tavuksuz) sat─▒ld─▒. Te┼čekkürler #justegg!” Sat─▒┼č rakamlar─▒ ABD, Hong Kong ve Singapur’dan gelmekteydi. 

Time dergisinin “2018’in Sürdürülebilir En Zekice Ürünleri” listesinde yer elen JUST Yumurta, JUST’─▒n en son piyasaya sürdü─čü perakende ürün. S─▒k─▒labilir bir ┼či┼če içinde paketlenen s─▒v─▒ vegan yumurta ma┼č fasulyesinden üretiliyor ve yumurta gibi pi┼čiriliyor. Piyasaya sürüldü─čü Eylül 2018’den yana ürünün çok ra─čbet gördü─čü, hatta baz─▒ yerlerde tavuk yumurtalar─▒ndan fazla sat─▒ld─▒─č─▒ söyleniyor.

Tetrick, Livekindly’ye ┼čöyle bir beyanda bulundu. “Bu s─▒ra d─▒┼č─▒ sat─▒┼č verileri görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Her zaman söyledi─čimiz gibi, iyi insanlar─▒n ‘iyi’ yemekler yemelerini kolayla┼čt─▒racak olursan─▒z onlar da yiyeceklerdir” 

Vegan Yumurta ─░kamesi Geleneksel Tavuk Yumurtas─▒ Endüstrisine Bir Tehdit Olu┼čturuyor

Son verilere göre bitkisel yumurta ikamesi pazar─▒n─▒n 2028’de 1,63 milyon dolarl─▒k bir ciroya ula┼čmas─▒ bekleniyor. Geleneksel al─▒┼čveri┼č al─▒┼čkanl─▒klar─▒ndaki de─či┼čiklik ku┼č gribi vakalar─▒ndaki art─▒┼č─▒n yan─▒ s─▒ra yumurtan─▒n yüksek kolesterol içermesiyle ilgili sa─čl─▒k endi┼čeleri neticesinde gerçekle┼čiyor. Tavuk yumurtas─▒ endüstrisinin çevreye olan etkisi de di─čer bir endi┼če. ─░spanya’daki Orviedo Üniversitesi’nin yapt─▒─č─▒ bir ara┼čt─▒rmaya göre, bir düzine yumurtan─▒n karbon ayak izi sütün çevreye olan etkisiyle e┼čit.

Di─čer yandan giderek daha fazla say─▒da tüketici fabrika çiftliklerin insan ve hayvanlar─▒ ne denli olumsuz etkiledikleri hakk─▒nda bilinç kazan─▒yor. Tavuklar─▒n ciddi sa─čl─▒k sorunlar─▒ ve zihinsel stresleri mevcut, di─čer yanda fabrikada do─čan erkek civcivler s─▒kl─▒kla f─▒rlat─▒l─▒p at─▒l─▒yor veya henüz canl─▒yken k─▒yma makinelerinde ö─čütülüyorlar. Geçen y─▒l yumurta çiftliklerinde kal─▒c─▒ bir i┼č ve e─čitim sözü kisvesi alt─▒nda insan kaçakç─▒l─▒─č─▒ yap─▒ld─▒─č─▒n─▒n ortaya ç─▒kar─▒ld─▒─č─▒ bir belgesel yay─▒mland─▒, belgeselde baz─▒ çal─▒┼čanlar─▒n 14 ya┼č─▒nda oldu─ču belgelenmekteydi. 

JUST Yumurta ┼ču an için sadece Amerika Birle┼čik Devletleri’nde bulunmakta ama Avrupa’da sat─▒┼č─▒n─▒n çok yak─▒nda olmas─▒ bekleniyor.

Yaz─▒n─▒n orijinal: https://www.livekindly.co/just-vegan-egg-2-million-liquid-eggs-without-chickens-3-months/

─░lgili Makaleler

Palm Ya─č─▒ Nedir? Nas─▒l ├ťretilir? Neden Vegan De─čildir? Hayvanlara Ne Gibi Zararlar Verir ve Neden T├╝ketilmemelidir? ─░┼čte Palm Ya─č─▒ Sekt├Âr├╝ Ger├žekleri

Bilimsel ad─▒ 'Elaeis guineensis' olan ve bu palmiye a─čac─▒n─▒n meyvelerinden üretilen palmiye ya─č─▒, dayan─▒kl─▒, ucuz ve kolay ula┼č─▒l─▒r olmas─▒ nedeniyle günümüzün en çok kullan─▒lan bitkisel…

Yan─▒tlar