Ev Yap覺m覺 Vanilya ubuu z羹t羹


Merhabalar,

Size her zaman kullanabileceiniz , benim de raw vegan pastalar覺mda kulland覺覺m ev yap覺m覺 vanilya çubuu özütü tarifini anlatmaya çal覺aca覺m弘 .

10 vanilya çubuu (y覺kanm覺) , 2 ucu tutacak kadar ortas覺ndan diklemesine karn覺yar覺k misali kesilir ve ieye dik olarak yanyana konur. Çubuklar覺n boyunu birazc覺k geçene kadar içme suyu eklenir, az覺 kapat覺l覺r.

.

Veee sabredeceimiz evre balar綽 . Yakla覺k 1,5-2 ay boyunca her gün en az 2 kez çalkalan覺r. Bunun sebebi, çubuktaki tohumlar suya geçsin, aromas覺n覺 versin diyedir. Bu süre zarf覺nda ieyi kapa覺 kapal覺 bir dolapta kuru bir ortamda tutabilirsiniz.

.

.

2 ay sonra art覺k kullan覺ma haz覺r hale gelir. Haz覺r özütler kadar youn deildir ancak girdii tatl覺larda tad覺 olaanüstü yükseltir. .

.

Kulland覺kça suyu ve çubuk tohumlar覺 azalaca覺 için yar覺ya yakla覺nca yeni çubuk ve su eklenmelidir. Ve yine çalkalamaya devam 綽 Ama bu kez beklemeye gerek yok, zaten eskisine ilave ediyoruz. .

.

Bir süre sonra eski çubuklar lif lif ayr覺lmaya balar. Ben son ana kadar bekliyorum. Çubuun Üzerinde art覺k etli k覺sm覺n覺n hiç kalmad覺覺n覺 görene kadar yani sadece lifli k覺sm覺 kalana kadar iede tutuyorum .

Sadece lif kald覺覺nda ieden ç覺kart覺p at覺yorum. Bkn ilk fotoraf  .

.

Verdiim atölyelerde anlat覺p gösterirken daha kolaym覺, yazmas覺 uzun sürdü Ama yapmaya deer, emin olun. Bir kere yapacaks覺n覺z, yenileyerek hep kullanabileceksiniz. .

.

Alaca覺n覺z çubuklar etli, yumuak ve parlak olmal覺. Kuru ve inceler çok beklemi demektir, istediimiz verimi alamay覺z. Çubuklar覺n tanesi 15-40 TL aras覺 deiiyor. Daha pahal覺s覺 daha iyi sanmay覺n. Önemli olan tarif ettiim gibisini bulman覺z .Ben Kad覺köy çar覺da Doa yemi-baharatç覺dan ( köe dükkan) al覺yorum , memnunum.

.

.

Güzel bir tüyo; dehidratörünüz varsa ilk 1,5-2 ayl覺k çalkalama ilemi bittikten sonra öyle bir 6-8 saat 38 derecede dehidre edip tad覺n覺 daha konsantre hale getirebilirsiniz . Ayn覺 ey f覺r覺n için geçerli deil.

.

.

Her kullan覺mdan evvel çalkalay覺n ki dibe inen tohumlar suya kar覺s覺n.

儭

.

Benden bu kadar, top sizde, afiyetle

Güzel gün olsun

@ebrudundar_

.

#vanilyaçubuu #vanilyaçubuuözütü#rawvegancake #kad覺köy #istanbul#veganpeynircipastac覺yourtçu


Beendiniz mi? Arkadalar覺n覺zla Payla覺n!

0
2 Payla覺m

0 Yorum

Bi癟im Se癟
Anket
襤nsanlara fikirlerini sor!
Yaz覺
Bildiklerini bizimle payla!
Liste
Bir liste olutur!