Evde Vegan S├╝t Yap─▒m─▒

Merhaba arkada┼člar son zamanlarda döviz kurundaki hareketlilik her üründe oldu─ču gibi bitkisel sütlerde de ciddi fiyat art─▒┼člar─▒na sebep oldu hal böyleyken çok daha ucuza evde süt yapmak mümkün. Sadece kendinize güvenin. 

Yulaf Sütü 

Malzemeler:

1 bardak yulaf ezmesi

3 bardak su

4 çay ka┼č─▒─č─▒ arpa misosu

Haz─▒rlan─▒┼č─▒:

Suyu kaynat─▒n. Alt─▒n─▒ kapat─▒p yulaf ekleyin ve 30 dakika boyunca yulafa suyu çektirin. Arpa misosunu ekleyip iyice kar─▒┼čt─▒r─▒n. Dilerseniz içmek için cam bir kab─▒n içine s─▒v─▒y─▒ süzebilirsiniz.


Badem Sütü

Malzemeler:

12 saat öncesinden ─▒slat─▒lm─▒┼č çi─č badem

Su (miktar─▒n─▒ siz yapmak istedi─činiz ölçüye göre belirleyebilirsiniz) 

Blender

Süzmek için tülbent

Haz─▒rlan─▒┼č─▒:

10-12 saat önceden bademleri ─▒slat─▒p kabuklar─▒n─▒ soyun. Islatt─▒─č─▒nz bademleri blendera koyun. Üzerine su ekleyip badem ve suyu birlikte blenderda kar─▒┼čt─▒r─▒n. Bademler iyice ezilip suyun içinde emildi─činde güzelce süzün. Ve badem sütünüz haz─▒r. Bu sütü haz─▒rlad─▒ktan sonra buzdolab─▒nda muhafaza edip dayanma süresi ise 3 gündür.


Soya Sütü

Malzemeler:

1 su barda─č─▒ soya fasülyesi

3 su barda─č─▒ su

Haz─▒rlan─▒┼č─▒

Soya fasülyelerini bir gece önceden suyla ─▒slatarak sabaha kadar bekletin. Soya fasülyelerinin suyunu süzerek blend─▒ra al─▒n. Üzerine 3 su barda─č─▒ su ekleyin ve iyice çekin. Elde etti─činiz kar─▒┼č─▒m─▒n posas─▒n─▒ süzün, tencereye alarak k─▒s─▒k ate┼čte kar─▒┼čt─▒rarak bir ta┼č─▒m kaynat─▒n. Soya sütünüz haz─▒r.


Hindistan Cevizi Sütü

Malzemeler:

1/2 su barda─č─▒ çekilmi┼č hindistan cevizi

1 su barda─č─▒ kaynam─▒┼č, 2-3 dakika so─čutulmu┼č su

Haz─▒rlan─▒┼č─▒:

Hindistan cevizini blenderdaçekin. Çekilmi┼č hindistancevizini makineden almadan üzerine s─▒cak suyu ekleyin. Birkaç saniyede bir makineyi durdurarak, yakla┼č─▒k 10 kez makineyi çal─▒┼čt─▒r─▒n. Elde etti─činiz sütü süzerek temiz bir kavanoza veya ┼či┼čeye al─▒n.


Ceviz Sütü 

Malzemeler:

1 su barda─č─▒ ceviz içi

3 su barda─č─▒ su

Haz─▒rlan─▒┼č─▒:

Cevizleri bir gece suda bekletin.  Blenderda suyla birlikte cevizlerinizi iyice parçalay─▒n. ─░nce bir tülbentle süzün ve sütünüz haz─▒r. Sütünüze ┼čeker, vanilya, kakao, agave ┼čurubu vs. kat─▒p s─▒cak veya so─čuk içebilirsiniz.


Pirinç Sütü

Malzemeler:

1 su barda─č─▒ esmer ya da beyaz k─▒r─▒k pirinç ( beyaz yada siyah olmas─▒ sizin tercihiniz ) 

4 su barda─č─▒ s─▒cak su 

Haz─▒rlan─▒┼č─▒:

Pirinci 2 – 3 dakika orta ate┼čte devaml─▒ kar─▒┼čt─▒rarak pi┼čiriyoruz. Bunu yapmaktaki amac─▒m─▒z; pirinçte bulunan ni┼častan─▒n ve kokusunun giderilmesini sa─člamakt─▒r. Daha sonra pirinci derin bir kab─▒n içerisine al─▒p üzerine 4 su barda─č─▒ s─▒cak su ilave edin. Blenderda  yakla┼č─▒k 5 dakika geçirin. ─░nce bir elek kullanarak blenderdan çekilmi┼č olan pirinçli suyu süzün. Ele─čin alt─▒nda kalan k─▒sm─▒ pirinç sütü olarak keklerde, kurabiyelerde, dondurmalarda ve çorbalarda kullanabilirsiniz.


Kaju Sütü

Malzemeler:

200 gram çi─č kaju f─▒st─▒─č─▒

1,5 litre s─▒cak içme suyu 

Haz─▒rlan─▒┼č─▒:

Kaju f─▒st─▒klar─▒n─▒ y─▒kay─▒n, derin bir kaba al─▒p üzerini geçecek kadar s─▒cak su ekleyin. En az 4 saat bekletip. süzün. Üzerine s─▒cak içme suyunu ekleyin, el blender─▒ yard─▒m─▒ ile 4-5 dakika boyunca, tüm f─▒st─▒klar pürüzsüz olana dek parçalay─▒n. Üzerine temiz bir tülbent geçirilmi┼č süzgeç yard─▒m─▒ ile en az iki kez süzün. Buzdolab─▒nda saklay─▒n. S─▒cak veya so─čuk tüketilebilir.

─░lgili Makaleler

Neden ve Nas─▒l Vegan Oldum?

“Bu uyan─▒┼č ├žok sanc─▒l─▒ oluyor ama inan─▒n bir daha g├Âzlerinizi kapatmak istemiyorsunuz. T├╝m bu zul├╝mlerin kar┼č─▒s─▒nda olmak, ya┼čam─▒ savunmak, ├╝├ž be┼č ki┼činin sizi yolunuzdan d├Ând├╝rmesine yeterli olmuyor.”

Palm Ya─č─▒ Nedir? Nas─▒l ├ťretilir? Neden Vegan De─čildir? Hayvanlara Ne Gibi Zararlar Verir ve Neden T├╝ketilmemelidir? ─░┼čte Palm Ya─č─▒ Sekt├Âr├╝ Ger├žekleri

Bilimsel ad─▒ 'Elaeis guineensis' olan ve bu palmiye a─čac─▒n─▒n meyvelerinden üretilen palmiye ya─č─▒, dayan─▒kl─▒, ucuz ve kolay ula┼č─▒l─▒r olmas─▒ nedeniyle günümüzün en çok kullan─▒lan bitkisel…

Yan─▒tlar